Vintage styl a další styly, které využívají romantiky „opotřebovaného“ nábytku a dekorací, jsou populárnější a populárnější. Pro romantické interiéry, které jsou plné květin, „starého“ nábytku a úžasné atmosféry, má slabost mnoho romantických duší, především, samozřejmě, ženy. Čím se vyznačuje vintage styl? Co to znamená „Shabby Chic“? Jak obléknout nový patinovaný kabátek starému nábytku s duší?

Vintage styl není retro

Často se zaměňuje „retro styl“ a „vintage styl“, ale pokud to máme říci jednoduše, rozdíl je v kvalitě. Vintage je vše, co dlouho zrálo a dostalo se do fáze, kdy se jedná o něco cenného a kvalitního. Vintage je lahodné archivní víno i masivní nábytek z dob, kdy se vše dělalo ručně a poctivě. Označení „retro“ také napovídá, že je něco staršího data, ale toto označení nezaručuje kvalitu, originalitu a noblesu vintage stylu.

Vintage styl interiéru se zrcadlem, které časem „zrálo“ … jako skvělé víno.

Je to „Shabby Chic“!

Termín „shabby“ pochází z angličtiny a v překladu znamená přídavná jména: ošuntělý či opotřebený. Jedná se o nábytek, kterému někdo propůjčil starý ošuntělý vzhled, který má přece takové kouzlo. Uměle vytvořený „zub času“ na nábytku působí velmi věrohodně a dává nábytku nádech rustikality.

Kolébkou stylu Shabby Chic je Velká Británie, kde tento styl v  osmdesátých letech 20. století založila slavná bytová designérka Rachel Ashwell. V devadesátých letech pak tento styl získal velkou popularitu v USA.

Koutek se středomořskou atmosférou v Shabby Chic stylu. Všimněte si pastelových barev i krásné „ošuntělosti“ nábytku.

Styl má základ ve středomořské kultuře Toskánska, Provence a Řecka. Hodně se zaměřuje na květinový motiv. Jde především o hru lehce moderního nábytku v kombinaci se starým renovovaným nábytkem. Nezapomínejte, že pravý Shabby Chic obsahuje i pastelové barvy. Bílá patina je krásná, ale Shabby Chic se nebojí ani odstínů růžové, bledě modré, tyrkysové, fialové a žluté. Pro zjemnění výsledného dojmu se pak tyto pastelové barvy kombinují s jemnějšími přírodními barvami jako je světle šedá, smetanová nebo béžová.

Nábytek s patinou nemůže stát kdekoliv

Než začnete přemýšlet, že budete patinovat starý nábytek z vaší půdy, popřemýšlejte také o stylu nábytku samotného i o stylu vašeho interiéru. Romantický nábytek s patinou se rozhodně nehodí kamkoliv. Slušet mu to však bude v interiéru v rustikálním, provensálském nebo vintage stylu. O venkovských stylech bydlení píšeme i v článku ZDE.

Za určitých podmínek (jednoduchost nábytku, bílá nebo světlá patina v přírodních barvách) se nábytek s patinou může hodit i do skandinávského stylu bydlení. Naopak luxusní a striktní anglický styl není pro patinovaný nábytek příliš vhodný. O skandinávském a anglickém stylu bydlení píšeme ZDE.

Jak vytvořit patinu na nábytku?

Co budete potřebovat?

  • stylově odpovídající (ne vyloženě moderní) nábytek z masivního dřeva (určitě ne z dřevotřísky, ta je pro patinování zcela nevhodná)
  • odmašťovač 
  • šroubovák a další nástroje k odmontování kovových částí a úchytek
  • smirkový papír nebo brusnou houbičku, případně kruhovou excentrickou brusku, která je skvělá na větší rovinné plochy a pro broušení v hůře dostupných místech (rohy) použijte oscilační brusku s trojúhelníkovým nástavcem
  • jemné štětce
  • houbičky, hadříky, ubrousky
  • akrylové barvy v dostatečném kontrastu nebo bílou akrylovou barvu

Patina – postup

  1. Rozmyslete si, jak byste chtěli, aby váš nábytek vypadal v jeho finální podobě. Postup si zkuste na kousku dřeva.
  2. Očistěte důkladně nábytek a zbavte jej veškeré mastnoty odmašťovačem.
  3. Odšroubujte veškeré kování, úchytky a další části, které by vám bránily v nátírání.
  4. Rozmyslete si, zda chcete nábytek obrousit až na masivní dřevo a následně použít barvu nebo nanesete spodní barvu (třeba tmavě hnědou) a na ni až vrchní barvu (třeba smetanovou). Barvu si rozmyslete i podle stylu. Pokud máte interiér v rustikálním nebo provensálském stylu, tak volte bílou a přírodní barvy. Pokud chcete nábytek ve stylu Shabby Chic, pak si můžete dovolit i zářivou modrou. Výsledný krásný efekt můžete vidět na obrázku.
Použití nádherné azurové patiny na středně hnědé masivní dřevo vypadá kouzelně.
  • Nalakujte nábytek tmavší barvou a nechte pořádně zaschnout. Pokud chcete, aby průsvítalo pouze masivní dřevo, tak tento krok vynechejte a místo něj masivní dřevo jen lehce obruste.
  •  Naneste vrchní lak v několika vrstvách (čím více, tím lépe), doporučujeme vodou ředitelné barvy, které nesmrdí a po nanesení dobře a rychle zaschnou. Nanášejte barvu jemným štětcem nebo houbičkou (především na rohy). Postupujte pomalu po menších částech. Zajímavý „ošuntělý“ efekt dosáhnete, když patinu na některých místech jemně setřete hadříkem.
  • Jakmile barva dobře zaschne, můžeme začít s broušením. Rozmyslíme si, kde chceme, aby byl nábytek obroušený, tedy „opotřebovaný“ nejvíce, tedy rohy a další vyčnívající části. U elektrických brusných nástrojů nastavte nejnižší otáčky a pracujte pomalu a jemně. Brusná houbička je skvělá, na každé straně totiž mívá jinou zrnitost, snadno pochopíte, která strana se vám nejvíce hodí  pro různé části nábytku. Práce s brusnou houbičkou je pracnější, ale přináší velmi věrohodné výsledky.
    • Nábytek očistěte po broušení. Přišroubujte úchytky a další části zpět. Je hotovo! 

    Ať už bude na vašem nábytku moderní bílá patina nebo se odvážete v Shabby Chic stylu a budete patinovat azurovou, věříme, že si patinování užijete a výsledek bude perfektní.

    Náš TIP: Přečtěte si i náš článek o tom, jak vybrat stylovou tapetu a vytapetovat. Článek o tapetování je ZDE. Stačí už jen vybrat takovou tapetu, která se bude hodit k vašemu nábytku s patinou. 🙂