I malá koupelna v panelákovém bytě může být dokonale stylová, uspořádaná a vaše každodenní hygiena může být radost. Přinášíme vám další porci inspirace, tentokrát pro malé koupelny.

Rozmístění vany/sprchy, wc a umyvadla

Pokud se nechcete vzdát vany, je potřeba si uvědomit, že v maličké koupelně pak budete muset vedle vany umístit WC nebo umyvadlo. V takovém případě je vždy vhodnější umístit vedle vany umyvadlo, protože při koupeli není příjemné se dívat přímo na toaletu, ale také je umyvadlo vždy mnohem vyšší než okraj vany. To vám umožní více šetřit prostorem. Pokud máte skutečně miniaturní koupelničku, určitě byste měli zainvestovat do sanitární techniky, která bude vyrobena na míru. Takové řešení vám pak poskytne dostatečný komfort i na skutečně miniaturním prostoru.

 

Kde umístit pračku v malé koupelně?

V našich končinách je zvykem umístit pračku do koupelny. Je to logické, protože v malých panelákových bytech často chybí sanitární místnost, která je vyčleněna na péči o oblečení, pro skladování čistících prostředků a dalších pomocníků do domácnosti. Jestli je to jen trochu možné, tak umístěte pračku třeba do kuchyně. Pokud skutečně není jiná možnost a vy pračku do koupelny umístit musíte, pak volte vždy slim variantu pračky s vrchním plněním. Šikovným řešením může být i speciální umyvadlo, pod které umístíte menší klasickou pračku.

 
Vůbec nevíte, kam umístíte pračku? Místo není prostě nikde? Zajímavým řešením pak může být toto speciální umyvadlo, pod které umístíte menší pračku. Zdroj: pinterest.com

Vhodné obklady pro malou koupelnu

Pro svou malou koupelnu volte velké formáty obkladů, které prostor opticky zvětší a sjednotí. Barvy obkladů by pak měly být světlé, nejlépe bílé, šedé či béžové. Pokud se nechcete vzdát elegantnějších tmavých barev, pak je potřeba prostor dobře nasvítit. 

Zvolte si vhodnou povrchovou vrstvu obkladu, neboť i naoko nepostatná věc má vliv na to, zda koupelna bude působit prostorně nebo naopak. Matný keramický obklad intenzitu dopadajícího světla tlumí, lesklý obklad světlo odráží a opticky koupelnu zvětšuje.

Děláte větší rekonstrukci? Pohrát si můžete is lepením obkládaček. V tomto případě zapomeňte na klasiku a vyhněte se vertikálnímu položení dlažby. Menší koupelnu dokáže opticky zvětšit dlažba položená diagonálně nebo horizontálně. Pokládka diagonálním způsobem se používá i tehdy, pokud se v koupelně nenachází ani jeden pravý úhel.

Pokud se už pustíte do rekonstrukce koupelny, pokládky dlažby nebo obkládání svépomocí, vybírejte si takové nástroje, které vám usnadní práci a dopomohou vám dosáhnout výsledku, jakého byste chtěli. K tomu, aby byla dlažba položena perfektně rovnou použijte leveling systém, který se skládá ze spon a křížků. Jeden z nejlepších je vyrovnávající systém pro obklad a dlažbu Levelys.

Samozřejmě pomohou i velká zrcadla, která opět prostor opticky zvětší.

Organizace je základ

Všeobecně platí, že čím méně prostoru je k dispozici, tím důležitější je jej dobře rozčlenit a mít dobrý plán, jak jej vybavit. U malých koupelen to pak platí dvojnásobně, protože k hygieně je potřeba mnoho věcí. Pokud máte velkou rodinu a malou koupelnu, organizace je naprostým základem. I do malé koupelny je možné dostat mnoho úložného prostoru a lze to udělat tak šikovně, že to dokonce může vypadat i krásně. Šikovně využijte volných stěn, prostoru nad vanou, toaletou i umyvadlem.

Originální malá koupelná je lepší, než velká a nudná 🙂

Vaše malá koupelna může být dokonale stylová. Zkuste kombinovat obklady s voděodolnými tapetami nebo zvolit netradiční design vany či sprchového koutu.

Inspirace pro další místnosti ve vašem stylovém domově

Inspirace pro ložnice

Inspirace pro předsíně