Terasa je místem, kde trávíme volný čas. Tomu by mělo odpovídat i její celkové vybavení a zařízení. Na co si dát při zařizování terasy pozor? A proč je důležité pamatovat také na její zastřešení? Inspirujte se našimi tipy, jak zařídit dokonalou terasu u domu.

Zařiďte si terasu u domu k použití na celý rok

Terasu má mnoho lidí spojenou pouze s příznivým a teplým počasím. To je ale velká škoda. Vhodně zastřešená a zateplená terasa vám totiž může sloužit celoročně. V chladných měsících si na takové zimní zahradě vychutnáte teplou kávu či svařené víno nebo ji třeba využijete jako venkovní pracovnu. Možností existuje celá řada. A čemu tedy při zařizování terasy věnovat pozornost?

Při návrhu terasy zvažte její zastřešení. Zdroj: Sunsystem.cz

Plánování terasy krok za krokem

Při plánování terasy je vhodné vzít v úvahu hned několik faktorů. Pojďme si je představit.

Velikost a rozložení

Velikost terasy i její rozložení by mělo odpovídat vašim preferencím. Zatímco někdo si vystačí s menší terasou na vychutnání ranní kávy, někdo jiný bude chtít na terase také grilovat či lenošit. V úvahu je samozřejmě třeba vzít také vaše prostorové možnosti.

Podlaha na terasu

Při návrhu terasy bude klíčovým prvkem také zvolený materiál podlahy. Mezi časté varianty patří například dřevo, beton či dlaždice. S každým materiálem se pojí určité výhody a nevýhody. Například dřevo se v letním počasí tolik nezahřeje, na druhou stranu jeho údržba může být obtížnější.

Poloha a výhled

Další důležitou vlastností terasy je její orientace na světovou stranu. Obecně se doporučuje vsadit na jihozápad či západ. Naopak severní strana vám nabídne jen malé množství slunečních paprsků. V úvahu můžete vzít také výhled, který se vám z terasy naskytne.

Bezpečnost

Bezpečnost bude důležitým faktorem zejména pro rodiny s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. V takovém případě je namístě terasu zabezpečit, například pomocí instalace zábradlí.

Rozpočet

Klíčovou roli hraje také cena. Popřemýšlejte předem, jaké jsou vaše finanční možnosti a stanovte si alespoň orientační rozpětí, ve kterém se budete chtít pohybovat.

Terasu vhodně doplňte rostlinami. Zdroj: IDWItalia.com

Proč se rozhodnout pro zastřešení terasy

Se zastřešenou terasou se pojí hned několik výhod. Předně nebudete omezeni pouze na slunečné počasí, ale budete moct svou terasu používat i za deště. V parných letních dnech vám střecha zase zajistí tolik potřebný stín.

Součástí zastřešení přitom nemusí být jen střecha sama o sobě. Vsadit můžete také na systém bočního zasklení nebo stínění pergoly. To vás ochrání před větrem, deštěm i ostrými paprsky sluníčka a podpoří tepelný komfort v chladnějším počasí. Pokud následně do prostoru umístíte infrazářič či jiné topení, budete si moct venkovní prostor bez problémů užívat i v zimě.

Při řešení zastřešení terasy se nemusíte omezovat pouze na klasickou střechu či obyčejnou dřevěnou pergolu. V posledních letech získávají na popularitě takzvané bioklimatické hliníkové pergoly na terasu, které jsou zcela bezúdržbové. Naklápěcí lamely vám umožní regulovat světlo i proudění vzduchu na terase, a navíc se pyšní chytrými senzory, které lamely automaticky uzavřou v případě nepříznivého počasí.

Osvětlení terasy 

Správné světlo na terase je základem. Zatímco přes den si budete užívat sluneční paprsky, nebo se před nimi naopak schováte, po setmění oceníte romantické osvětlení, které dotvoří celkovou atmosféru. Vsadit můžete například na solární lampy, LED světla či lampiony, které se na vaší terase budou vyjímat.

Jaký zvolit zahradní nábytek

Při výběru venkovního nábytku na terasu se řiďte hned několika parametry. Předně je třeba zvážit, kolik osob typicky bude na vaší terase sedět či ležet. Promyslete si, zda dáte přednost stolu s židlemi nebo třeba zahradním lehátkům či nejrůznějším houpačkám. Pokud máte dostatek místa, můžete samozřejmě jednotlivé varianty kombinovat.

Dále věnujte pozornost materiálu. Zatímco u uzavřené terasy na typu materiálu tolik nezáleží, u otevřené terasy je namístě sáhnout po odolnějších variantách. Pamatujte, že na takový nábytek může pršet, usedat na něj prach a pyl. Popularitě se těší například hliníkový nábytek, který lze v případě znečištění jednoduše omýt vodou.

Při výběru zahradního nábytku také zvažte, zda budete chtít na své terase vybudovat zahradní kuchyni, případně zda si vystačíte s pouhým grilem a podobně.

Nezapomeňte na zeleň a květiny

Abyste na své terase byli blíže přírodě, nezapomeňte také na zakomponování vhodných květin a zeleně. V tomto ohledu přitom záleží na vašich preferencích. Někdo bude chtít pěstovat bylinky na vaření, jiný dá přednost okrasným květinám. Při výběru konkrétních květin se řiďte typem půdy a také tím, zda budou vysazeny ve stínu nebo na slunci.

Rostliny můžete zasadit nejen do klasických květináčů nebo záhonů. Populární volbou jsou také vertikální zahrady, které šetří místo a hodí se proto zejména na menší terasy.

Dekorace mají na terasách své čestné místo

Stejně jako interiér vašeho domova, ani exteriér se neobejde bez dekorací. Právě ty místu dodají své nezaměnitelné kouzlo a mnohdy jej promění k nepoznání. Mezi takové dekorace lze zařadit například ozdobné květináče, stylové osvětlení či venkovní textilie. Vsadit můžete také na nejrůznější sošky či svícny.

Závěrem

Jak vidíte, zařizování terasy rozhodně není pouze o zakoupení vhodného nábytku. Sledujte trendy, ale při výběru se vždy řiďte vaším osobním vkusem a praktickými nároky. Nejdůležitější je totiž stejně to, abyste na terase s chutí trávili volný čas právě vy.