Všichni jsme jako děti kreslili a malovali svět budoucnosti. Létající auta, pohyblivé chodníky, létání do vzdáleného vesmíru a mluvící domy. Tehdy to byl sen a možná i trochu science fiction. Dnes je to však realita, kterou si můžete dovolit i vy. Kdo by neměl rád možnost ovládat osvětlení, zábavu a teplotu přímo z gauče?

Jak může být domácnost nejen stylová, ale i inteligentní

V době technologických vymožeností určitě nikoho nepřekvapí, že kromě smartphonu, chytrých hodinek či telefonů může být inteligentní už i domácnost. Propojením mezi jednotlivými funkcemi a zařízeními dokážeme vytvořit něco, co se nejčastěji nazývá smart home. Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, pravděpodobně nevíte, jak přesně funguje. Pojďme se tedy společně podívat na to, co tento pojem zahrnuje a jak si moderní inteligentní dům dopřát už dnes.

Co je inteligentní systém?

Inteligentní systémy jsou novou moderní oblastí jak zvýšit komfort moderního stylu bydlení a zároveň snižovat náklady na energie spojené s bydlením. Postupně si inteligentní systémy nacházejí cestu i do běžných domovů a dnes jsou jejich běžnou součástí.

Inteligentní systém dokáže ovládat téměř vše, co je připojeno na elektrickou síť. Integruje v sobě systém na ovládání osvětlení, žaluzií, multimédií, řízení vytápění, klimatizace, zavlažování a také jej lze využít i na hlídání domu. Další funkcí je ovládání na dálku přes mobilní telefon, tablet nebo počítač. Inteligentní dům poskytuje uživateli pohodlí a provoz takového domu je efektivnější, úspornější a bezpečnější.

Proč inteligentní domácnost udělá z domu „stylový“

Zatímco některé trendy v bydlení jsou otázkou několika měsíců, jiné se dokáží prosadit a ovlivňují naše bydlení během několika let. Právě inteligentní elektroinstalace dá běžnému modernímu domu přidanou hodnotu a vy budete mít všechno vždy a všude pod kontrolou. Zároveň dokáže začlenit technologii do vašeho domu tak, aby byla nejen stylová, ale i funkční.

Velké plus je to, že moderní inteligentní dům dokáže propojit všechna zařízení v domácnosti a postarat se tak o většinu úkonů. V domě tak stačí jeden ovládací prvek, který je úplně stejný v každé místnosti, nemusíte si tedy pamatovat, k čemu slouží každý ovladač. Pomocí jednoho tlačítka budete moci ovládat žaluzie, hudbu (zvýšit nebo snížit hlasitost, přepnout hudební stanici) a měnit světelné nálady. Takový moderní život nabízí i Loxone.

Při opuštění místnosti postačí dvojitý dotek na střed tlačítka a jím vypnete všechna světla a připojená zařízení v místnosti.

Pokud právě nejste doma, nemusíte se bát. Mobilní aplikace vás bude informovat o všem důležitém a vy tak budete mít dokonalý přehled.

Co přináší inteligentní bydlení

Jaké jsou přínosy a výhody inteligentního domu

Inteligentní domy jsou určitě pro moderní život zásadní a jejich počet se bude neustále zvyšovat. To ale není pro většinu lidí argument, proč si inteligentní dům pořídit. Proč tedy?

  • Úspora energií – Zbavení se zbytečných výdajů a plýtvání energie: efektivní regulace zdrojů tepla a chladu a využití elektřiny.
  • Komfort – Pohodlné ovládání osvětlení, topení, stínění, klimatizace, audia a pod. Automatizací těchto funkcí získáte více času pro sebe a své blízké.
  • Ochrana soukromí – Vaše data zůstávají tam, kam patří a vy se nemusíte bát, že o ně přijdete. Vše se nachází v centrálním zařízení nazývaném Miniserver.
  • Bezpečnost – Maximální zabezpečení domu díky mnoha monitorovacím funkcím. Inteligentní automatizace zabezpečí váš dům před nepříjemnými situacemi.
  • Stálý přehled – Ať jste kdekoliv, váš dům vás informuje, a vy tak můžete okamžitě reagovat. Vzdáleně můžete ovládat např. osvětlení, stínění, otevírání brány, hudbu, …
  • Flexbilita – Jednoduché přizpůsobení jednotlivých funkcí inteligentního domu dle potřeby. Možnost rozšíření funkcí do budoucna.

Inspirace moderních a stylových domů

Pro představu je uvedeno několik případů moderních inteligentních domů, jejichž řízení bylo řešeno s využitím systému Loxone.