Údržba koupelny je velmi důležitá hned z několika důvodů. Při nedostatečném čištění totiž dochází k množení bakterií, hub a vzniku plísní. Péče o koupelnu a její vybavení se vám vyplatí nejen kvůli hygieně, ale také zdraví všech členů rodiny. Čištění koupelny navíc přispívá k prodloužení životnosti vybavení. Na jaké problémy můžete v koupelně nejčastěji narazit a jak je řešit?

Problém č. 1: Ucpané odpady

Ucpané odpady jsou v domácnosti velmi častým problémem, a to nejen v koupelně, ale také v kuchyni. Ucpané umyvadlo, vanu nebo sprchový kout poznáte jednoduše – voda z odpadu odtéká velmi pomalu nebo neodtéká vůbec, můžete zaznamenat i stupňující se zápach z odpadu.

Jak vyčistit ucpaný odpad?

Nejčastěji bývá odpad ucpaný vlasy, chlupy nebo v případě kuchyňského dřezu zbytky jídla. Asi nejjednodušším způsobem, jak ucpaný odpad vyčistit, je použití chemie na čištění odpadu, například v podobě hydroxidu sodného nebo speciálních gelů. Co dělat, pokud chemie nepomůže? Potrubí můžete zkusit vyčistit pomocí ruční spirály na čištění odpadu, která je k dostání takřka ve všech hobby marketech.

Ucpaný odpad neodtéká a zapáchá

Problém č. 2: Plíseň v koupelně

Věděli jste, že se v koupelně nahromadí zhruba 1,5 litru vlhkosti během toho, co si dopřáváte koupel nebo sprchu? A právě nadměrná vlhkost vede k riziku tvorby plísní. Plísně mohou vážně poškodit vaše zdraví, protože jsou spouštěčem různých respiračních onemocnění a alergií.

Jak se zbavit plísně v koupelně?  

Preventivním opatřením proti růstu plísní v koupelně je pravidelné větrání. Odvětrávání koupelny můžete vyřešit odsáváním nebo ventilátorem, který zabrání budoucímu výskytu plísní. Pokud se už plíseň objevila, sáhněte po dezinfekčních čističích do koupelny, které kromě plísní odstraňují také bakterie a viry.

Problém č. 3: Ucpaný záchod

Jedním z nejčastějších problémů v koupelnách jsou nejen ucpané odpady, ale také ucpaný záchod, který neodtéká. Abyste tomuto nepříjemnému problému předešli, měli byste dodržovat několik opatření. Myslete na to, že do toalety nepatří hygienické potřeby, odličovací tampony, vlhčené ubrousky ani zbytky jídla.

Jak na ucpaný záchod?

Co s ucpaným záchodem? Možností, jak svépomocí vyčistit ucpaný záchod, je hned několik. Potrubí můžete uvolnit klasickým zvonem na WC. Pokud zvon nepomůže, přistupte k chemii v podobě tzv. krtka, tedy chemického čističe WC odpadu. Sáhnout případně můžete i po ekologických alternativách krtka.

V případě, že nemáte po ruce žádný čistič, můžete do záchodu vysypat jedlou sodu a zalít ji octem. Že nic nepomáhá? Pak nezbývá než odmontovat záchodovou mísu a zjistit, zda není překážka v sifonu nebo odtokovém potrubí. Pokud se vám do této špinavé práce nechce, obraťte se na odborníky.

Problém č. 4: Vodní kámen ve sprchovém koutu a na bateriích

Vodní kámen se v domácnosti nejčastěji usazuje právě v koupelnách a na toaletách – tedy v místech, která přicházejí do kontaktu s vodou.

Jak se zbavit vodního kamene?

V současné době na trhu existuje celá řada přípravků určených k odstranění vodního kamene. Zvolit můžete některý z chemických odstraňovačů vodního kamene do koupelny nebo ekologický odstraňovač vodního kamene na bázi octa a kyseliny octové. S vodním kamenem, například ve sprchovém koutu, vám může pomoci i parní čistič.

Ekologický odstraňovač vodního kamene si můžete vyrobit i sami z citronů a octu

Problém č. 5: Tvrdá voda

Vznik vodního kamene jde ruku v ruce s tvrdou vodou v domácnosti, tedy s vodou se zvýšeným obsahem rozpuštěných minerálů – především hořčíku a vápníku. Tvrdá voda v koupelně však nemusí vést jen ke vzniku vodního kamene, který snižuje životnost spotřebičů. Může také způsobovat fleky na obkladech a nevzhledné povlaky na bateriích. V neposlední řadě tvrdá voda snižuje účinek kosmetických a mycích prostředků a vysušuje pokožku i vlasy.

Co dělat v případě tvrdé vody?

Snadným řešením, jak v domácnosti změkčit vodu, je pořízení domácího změkčovače vody. Jedná se o praktické zařízení, které z vody odstraní přebytečné minerály. Díky změkčovači vody je možné zvýšit životnost spotřebičů až o třetinu.

Mezi další problémy s kvalitou vody patří:

  • voda s příměsí mechanických nečistot (řešením je odkalovací filtr),
  • voda s vysokým obsahem chloru, pesticidů a chemických látek (řešením je filtr s aktivním uhlím)
  • a voda s vysokým obsahem železa (řešením je odželezňovač vody).

Problém č. 6: Poruchy vodovodních baterií

V koupelně vás mohou potrápit také vodovodní baterie, ať už v podobě umyvadlové a vanové baterie nebo sprchové baterie. Nejčastějším problémem spojeným s vodovodními bateriemi bývá povolené nebo zteřelé těsnění, kvůli kterému dochází k únikům vody v místech, kde by voda téct neměla.

Řešení nefunkčního těsnění baterií

Nepropustnost vody obvykle zajišťuje gumové těsnění. Stačí tedy odpovídající těsnění zakoupit, rozmontovat danou část baterie a poškozené těsnění vyměnit za nové.

Problém č. 7: Zápach v koupelně

Trápí vás nepříjemný zápach v koupelně? Zápach může způsobovat nesprávně provedená kanalizace, starý sifón nebo skryté plísně.

Jak se zbavit zápachu?

Řešení zápachu v koupelně se odvíjí od jeho příčiny. Pokud například zápach způsobuje kanalizace, zaměřte se na to, aby bylo kanalizační potrubí účinně odvětráváno.

Problém č. 8: Nefunkční vybavení

I přesto, že budete koupelnu a vybavení v koupelně pravidelně udržovat, životnost vybavení bohužel není nekonečná.

Kdy vyměnit vybavení koupelny?

Pokud máte s vybavením koupelny opakované problémy nebo vybavení nefunguje tak, jak má ani po zásahu odborníka, je namístě pořídit si nové.

Řešit problémy v koupelně svépomocí, nebo kontaktovat odborníky?

Zatímco s některými problémy v koupelně si dokážete poměrně snadno poradit i sami, v případě jiných se vyplatí obrátit na odborníky. Ne vždy musí být totiž příčina problému jednoznačná. Například špatně odtékající nebo ucpaný odpad nemusí způsobit pouze nečistoty nebo zanesený sifon, ale na vině může být i vypadlé těsnění nebo třeba prasklé potrubí, se kterým si pravděpodobně sami neporadíte. Neodborné zásahy pak mohou způsobit další škody.