Máte v domácnosti velká okna a chcete je zastínit? Nebo hledáte řešení pro zastínění pergol? V tomto článku vám prozradíme, s jakými variantami můžete pracovat a jaké výhody a nevýhody se s jednotlivými typy zastínění pojí.

Jaké velké plochy lze zastínit?

Sluneční paprsky a velké prosklené plochy dokáží perfektně zútulnit každý prostor. V některých případech je však světlo nechtěné a vy se tak budete poohlížet spíše po možnostech zastínění oken. To oceníte zejména v letních měsících, ale i v noci, pokud chcete dosáhnout dokonalé tmy například v ložnici.

A jaké velké plochy lze vlastně v domácnosti zastínit?

Závěsy dokáží skvěle zútulnit každý interiér. Zdroj: IDWItalia.com

Francouzská okna, velká okna a portály

Někteří lidé si potrpí na světlém prostoru, kterého dosahují rozměrnými francouzskými okny. Jednat se však může i o jiná velká okna a portály, které se mohou táhnout přes celou stěnu v místnosti.

Pergoly, terasy a zimní zahrady

Pokud patříte mezi majitele balkonů, teras nebo zahrad, budete pravděpodobně dříve nebo později řešit i zastínění těchto prostor. V takovém případě je přitom třeba vzít v úvahu skutečnost, že se jedná o exteriér a tomu by měl odpovídat i výběr konkrétního provedení a použitých materiálů.

Jaké typy stínění existují?

Typů stínění existuje celá řada. Pojďme si nyní podrobněji představit ty nejčastější. Zároveň vám prozradíme, jaké výhody a nevýhody se s nimi pojí.

Záclony, závěsy a vnitřní rolety

První variantou je textilní stínění, které může mít typicky podobu nejrůznějších záclon, látkových okenních rolet a designových závěsů, které skvěle doplní váš interiér. Existují průsvitné, neprůsvitné i zatemňovací závěsy.

Nespornou výhodou je v tomto případě nižší pořizovací cena oproti vnitřním roletám. Zároveň je pozitivní, že lze záclony a závěsy na okna jednoduše vyměnit za nové v případě, že vyjdou z módy nebo se například změní váš vkus. Stínění však zpravidla neposkytují úplně stoprocentní.

Venkovní rolety na okna i na terasu

Na rozsáhlé plochy je možné využít zatemňovací venkovní rolety do oken. Ty se zpravidla skládají z roletového pancíře, který tvoří spojené hliníkové lamely. Setkat se můžete s roletami s ručním i elektrickým ovládáním. Právě předokenní rolety se přitom právem řadí mezi vysoce efektivní způsoby stínění a jejich výhodou je i to, že podporují vyšší bezpečnost objektu. Využít je přitom můžete i v případě stínění pergol a zimních zahrad.

Screenové rolety

Screenové rolety (nebo také screenové clony) se umisťují na venkovní stranu okna, ale i do volného prostoru, tedy například jako boční stínění otevřené pergoly. Jejich předností je skutečnost, že umožňují průhled ven, takže máte stále kontakt s okolím. Zároveň však poskytují interiéru potřebný stín i soukromí a podporují tedy váš komfort.

Přes screenové rolety do pergoly proudí vzduch, díky čemuž zůstane prostor terasy dobře větraný. Vzhledem ke své konstrukci poskytují i ochranu před vniknutím otravného hmyzu. Používají se jak u oken v domácnosti, tak u zimních zahrad, teras, pergol a altánů.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie se umisťují před okna do venkovního prostoru. Dokáží velmi dobře odrážet sluneční paprsky, které tím pádem nepronikají do interiéru. Podle vašich potřeb je lze naklápět a tím dosáhnout požadované propustnosti světla. Jejich předností je dále skutečnost, že částečně snižují množství hluku z ulice.

Horizontální žaluzie

Horizontální žaluzie jsou běžnější variantou než vertikální žaluzie. Charakteristické jsou pro ně lamely, které jsou navzájem propojeny lanky, provázky nebo řetízky. Instalovat se dají na velká okna, ale i na atypické plochy (např. stínění šikmých a střešních oken). Díky možnosti snadného naklápění lamel můžete regulovat propustnost světla. Jejich další výhodou je skvělá životnost a jednoduché ovládání.

Vertikální žaluzie

Alternativou k horizontálním žaluziím jsou vertikální žaluzie. Skládají se ze samostatných pruhů látky a jsou dostupné v různých barvách a vzorech. Jejich naklápěním lze zároveň jednoduše regulovat propustnost světla. Často se používají v rodinných domech, ale i v kancelářích a dalších nebytových prostorech.

Stínění do interiéru vs. stínění do exteriéru

Při výběru stínění je pochopitelně klíčové, zda vybíráte stínění do interiéru nebo do exteriéru. Tomu bude odpovídat konkrétní varianta i použité materiály.

  • Do interiéru můžete využít vnitřní textilní stínění oken v podobě záclon a závěsů nebo vnitřní žaluzie.
  • V exteriéru oceníte venkovní rolety, venkovní žaluzie nebo screenové rolety, které vynikají vyšší odolností vůči povětrnostním vlivům.

Věnujte pozornost barvám a materiálu

Při výběru nezapomeňte zohlednit barevné provedení konkrétní stínící techniky. V tomto ohledu přitom záleží čistě na vás, čemu dáváte přednost. Setkat se totiž můžete jak s neutrálními barvami, které se snadno kombinují, tak i s výraznějšími dekoračními závěsy, které zaručeně přitáhnou pozornost.

Při výběru vnitřních žaluzií, rolet nebo moderních závěsů se samozřejmě řiďte celkovým designem interiéru. Při výběru venkovního stínění vezměte v úvahu například barvu okenních rámů, fasády nebo pergoly.

Screenové rolety se hodí především do exteriéru, například jako boční stínění pergoly. Zdroj: Alaris.cz

Kolik mě to bude stát?

Kromě ostatních faktorů je samozřejmě rozhodující i cena. Konkrétní stínění by tedy mělo odpovídat vašemu rozpočtu. Nejlevnější variantou jsou zpravidla textilní typy stínění a klasické žaluzie.

Dražší variantou jsou poté venkovní rolety a žaluzie a také screenové rolety. Konkrétní cena se zpravidla odvíjí od celkové plochy, kterou potřebujete zastínit. Roli hrají i použité materiály a technologie. V nejrůznějších studiích vám však často udělají nezávaznou kalkulaci, díky které se budete moct lépe rozhodnout.

Instalace a údržba jednotlivých druhů stínění

Instalace základního stínění zpravidla není nic těžkého a poradíte si s ní sami. V případě venkovních žaluzií a rolet už je instalace trochu těžší a v některých případech je třeba zasahovat i do samotné stavby (pokud například box instalujete do stavebních překladů). Stejně tak je třeba případně vyřešit přívod elektřiny, pokud se rozhodnete pro rolety na elektrický pohon. V každém případě vám však zpravidla s instalací pomůže konkrétní firma, od níž si stínění pořizujete.

Údržba se bude týkat především pravidelného odstraňování prachu a nečistot. Textilní závěsy či záclony můžete bez obav vyprat, u dalších variant vám bude skvělým pomocníkem vysavač. Pro další nečistoty poté můžete použít vodu se saponátem a jemný hadřík.

Stínění podpoří váš komfort doma i na terase

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, můžete se díky vhodně zvolenému stínění  těšit na mnohem větší komfort. Zejména v letních měsících budete moct v zastíněných místnostech a na terasách trávit více času, aniž byste se trápili nadměrným horkem.