Milujete Itálii, její pláže, zelené kopečky s kostelíky, jižní temperament lidí, kteří si užívají každé chvilky ve společnosti přátel s kávou, dobrým vínem a jídlem? Líbí se vám historické památky, italské umění, lehkost a barvy renesance? Vybavíte si vůni oregana, bazalky, levandule a chuť oliv, které patří k italské kuchyni? Obdivujete italský design nejen v kavárnách, ale i v italských domácnostech? Poradíme vám, jak si můžete přenést pravou italskou atmosféru  pomocí italského nábytku a různých doplňků i k vám domů. Věřte, že bydlení v italském stylu vás nadchne.

Pohoda v toskánských barvách.

Co je pro Itálii typické

Uvědomte si nejdřív, co se vám vybaví, když se řekne Itálie. Čeho si nejvíc všímáte, když jste tam na dovolené. Určitě obdivujete, kromě jiného, italský vkus a smysl pro krásu, který se promítá do interiérů kaváren a restaurací i do útulných italských domácností.

Co vlastně vytváří ten pravý italský domov? K celkovému dojmu z interiéru patří hřejivé barvy, jako je barva nadýchané smetany nebo italského cappuccina, zralé pšenice, nebo cihlová červeň.

Italové v interiérech rádi používají materiály, které vyprávějí příběhy: teplé dřevo na stropě nebo nábytku, italské dlaždice na podlaze, barevné mozaiky na stěnách. Středomořské bylinky a rostliny, jako citrusy nebo olivovníky provoní celý byt a dům. Italský nábytek může být nový designový i zakoupený v bazaru nebo poděděný po babičce. Záleží pak na vzájemné kombinaci a stylovému vyladění, jaký bude výsledný dojem.

Bydlení v italském stylu

Přetvořit svůj domov podle italské inspirace můžete i s pár zajímavými detaily, nebo můžete rovnou zařídit celý nový domov v čistém luxusním designu, který vám pomohou vybrat v italském značkovém showroomu. Záleží jen na vás.

Kuchyň: Srdce domova podle italského vzoru

Italové jsou známí jako milovníci dobrého jídla a skvělí kuchaři, a při těchto činnostech jsou rádi se svou rodinou a přáteli. Z toho vyplývá, že tráví významnou část svého dne v kuchyni, která je tomu přizpůsobena. Jedná se o větší místnost, kde každá věc má své místo.

Uprostřed se často nachází ostrůvek, kde kuchař připravuje svá mistrovská díla, nad hlavou má zavěšené litinové a měděné pánve, po ruce spoustu čerstvých bylinek, zeleninu, oleje, koření. U něj sedí hosté na barových židličkách, dívají se mu pod ruce a průběžně ochutnávají. Dobře se u toho baví a popíjejí víno. Kromě toho je samozřejmě v každé italské kuchyni i velký stůl určený k dlouhým snídaním a rodinným večeřím, které jsou opravdu každodenní událostí.

V kuchyni je vše prakticky uložené. Zdroj: IDWItalia.com

Moderní luxusní italská kuchyně se chlubí čistým stylem a účelností. Všechny potřeby, nádobí a přístroje jsou po ruce, ale nejsou vidět, protože jejich místo je ve skříňkách působících jednotným čistým dojmem. U linky mají své místo také barové židle, které slouží k rychlému občerstvení. Hlavní jídlo se  odehrává jako událost, proto čestné místo patří velkém jídelnímu stolu. Ten  je vyroben z kvalitního materiálu odrážejícího světlo a doplněn designovými a zároveň pohodlnými židlemi.

Relaxace v obývacím pokoji s italským nábytkem

Pokud chcete Itálii pozvat i do svého obývacího pokoje, nechte se inspirovat využitím dřeva na stropních trámech, na dřevěné podlaze nebo parketách, na italském klasickém nábytku – dřevěných područkách a nožkách na sedací soupravě a křeslech. Staré dřevěné skříňky, komody, stolky můžete vytáhnout ze stodoly nebo nakoupit v bazaru, znovu oživit novým nátěrem, novými keramickými nebo kovovými úchyty a vkusně zkombinovat s dalším zařízením. Do pokoje v klasickém italském stylu patří také krb, nejlépe s obklady z cihel nebo kamene. Výsledný dojem dotvoříte polštářky v těch správných barvách, nejrůznějšími lampami, kovovými lustry a obrazy v dřevěném rámu.

Do nového moderního domu si pořiďte luxusní italský nábytek ve spolupráci s interiérovým designérem, který vám poradí a s citem pro moderní materiály vám pomůže nakoupit italský nábytek ve značkovém studiu. Pro moderní obývací pokoj je typická vzdušnost, lehkost a praktičnost. Stejně jako v klasickém italském obývacím pokoji zaujímá ústřední místo sedací souprava a další sedací nábytek se spoustou polštářků.

Sedací souprava je vyrobena z materiálů, jako jsou ekokůže, mikroplyš nebo ratan, a často stojí na nožkách umožňujících snadný úklid. K sedačce patří designově zajímavý skleněný konferenční stolek na odkládání hrnečků s kávou, talířků s občerstvením či knih a časopisů.

Moderní italský obývací pokoj. Zdroj: IDWItalia.com

Intimita ložnice s italskou inspirací

Do pravé italské ložnice se tak často nepodíváte, ale už si dokážete představit, podle jakých principů bude zařízena. Stejně jako předchozí místnosti musí být především pohodlná a příjemná. Nejdůležitějším kouskem nábytku je postel s vysokým čelem. Většinou nechybí ani toaletní stolek se zrcadlem a pohodlnou židlí nebo taburetkou. Intimní atmosféru doladí svíčky a středomořské vůně, anebo z Benátek přivezená karnevalová maska na zeď.

Moderní italská postel. Zdroj: IDWItalia.com

Moderní vybavení ložnice následuje dobré italské tradice, má být proto hlavně pohodlné, v přírodních barvách (bílé a krémové) a materiálech. Pohodlná postel s velmi kvalitní matrací stojí obvykle na nožkách pro snadný úklid. Na rozdíl od klasických ložnic může mít moderní postel i různé netradiční tvary. Podobně jako v italské kuchyni, všechno prádlo a další věci schováte v úložných prostorech, v systematických šatních skříních.

Inspirace italským stylem a moderním designem je určitě skvělou volbou. Následujte své pocity a přání a vytvořte si doma atmosféru italských prázdnin, z které budete čerpat energii každý den.