Bytoví designéři hledali inspiraci především v přírodě a přírodních materiálech. Proto by se ve vašich domovech mělo letos objevit dřevo, ale také kámen a bambus. Chybět by neměly hřejivé zemité tóny včetně zelené. Prim hraje především pohodlí a bezpečí. 

Trendy a interiérový design roku 2022 obecně

Podle letošních trendů se interiérový design ponese ve znamení udržitelného smýšlení. Návrhy interiérů tedy počítají s lokálními výrobci a kvalitními materiály. Více než kdy dříve se pozornost upíná ke dřevu, ale také kamenům nebo bambusu. Design interiéru klade důraz na používání udržitelných materiálů, odpovědnou výrobu a opětovné použití.

V centru pozornosti stojí udržitelnost a s ní spojená recyklace a upcyklace.

Upcyklace je proces, při kterém získávají věci novou funkci. Například z háčkované dečky po babičce můžete ušít přepychový potah na polštář. Použijete tedy starou věc a zároveň získáte trendy luxusní doplněk. Při nákupu designového nábytku bude v centru pozornosti ten s recyklovaným dřevem a doplňky s recyklovaným sklem nebo kovem.

Home design a práce z domova

V návrzích interiérů se pracuje s konceptem domácí pracovny. Kdo má možnost, může pracovně vyhradit celou místnost. Jiní ji musejí integrovat do obývacích pokojů či ložnic.

Vzhledem k trendu home office se doma najednou sdružuje více osob, než bylo zvykem, a tak se velké multifunkční prostory začínají dělit na části, které obsahují pracovní kout, a části, které jsou vyhrazeny relaxaci. Proto se oblibě těší multifunkční nábytek, který lze přizpůsobit pracovnímu i odpočinkovému účelu. Rovněž se pracovní části od zbytku místnosti oddělují paravány či regály a knihovnami.

Vzdušný interiér je stále v kurzu

Podle interiérových designérů by měl být váš domov útulný, ale nikoliv přeplácaný. Pozornost se stále věnuje vzdušnosti, která je typická třeba pro skandinávský design. Ten jde ostatně ruku v ruce s přírodními materiály a nadčasovými barvami. V interiérech proto nesmí chybět dřevo.

Skandinávský styl si zakládá také na přítomnosti světla, které v letošním roce hraje prim. Nejžádanější je světlo přirozené, ale také umělé.

Obrázek: Přítomnost světla je důležitá. Zdroj: IDWItalia.com

Nevystačíte si pouze s jedním centrálním osvětlením. V interiéru by se měly objevit lampy a lampičky, ale také chytře rozmístěné LED pásky. Žárovky volte inteligentní s nastavením barvy podle RGB. Světlo a vzdušnost interiéru propůjčíte také díky chytře umístěným zrcadlům.

Designový nábytek a dekorace do bytu

U nábytku se letos objevují organické tvary, které mají do domova vnést pohodu, klid a spojení s přírodou. Obecně se bydlení zbavuje ostrých hran a dává přednost zaobleným rohům, jež interiéru dodávají plynulost, pohyb a rovnováhu. Z hlediska materiálu se v interiéru objevuje dřevo, a to nejen na nábytku a podlaze, ale také jako obklad stěn.

Pohovky nabízí ještě více pohodlí než kdy dříve. Vzhledem k tomu, že se látkou roku stal samet, jsou v interiérech k vidění pohovky se sametovým čalouněním. Kromě toho jsou k dostání také sametové deky nebo povlaky na polštáře.

Doplňky by, stejně jako nábytek, měly být vyrobeny z přírodních materiálů. Zvolte dřevo, bambus, korek, kov, beton, kámen, mořskou trávu, bavlnu a vlnu. Chybět by samozřejmě neměla ani kůže nebo eko kůže.

Paleta trendy interiérových barev

Podle společnosti Pantone, která každoročně vyhlašuje barvu roku, se tou letošní stala fialková Very Peri. Odkazuje k odvaze a motivuje k tomu, aby lidé vzali život do svých rukou. Very Peri je poměrně výrazná, a proto by se měla objevit spíše na bytovém textilu a doplňcích.

V interiéru budou převládat především zemité barvy, které mají za úkol člověka zklidnit. Evokují příjemný prostor, který láká k odpočinku. Navíc se skvěle snoubí s přírodou. Patří mezi ně odstíny šedé, zelené (smaragdová), hnědé, oranžové, červené i žluté. Všechny barvy jsou spíše v tlumených tónech a kromě blízkosti přírody mají evokovat i exotické dálky. Celkově by z vašeho domova měla dýchat atmosféra přímořských zemí či prosluněné Afriky.

Obrázek: Zemité barvy přináší klid. Zdroj: IDWItalia.com

Jak proměnit obývací pokoj, ložnici, kuchyň a koupelnu?

Jak by měly podle současných trendů vypadat základní místnosti vašeho domova?

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se uplatňuje biofilní design, který spojuje člověka s přírodním prostředím. Proto by se do obývacího pokoje mělo dostat co nejvíce zeleně v podobě pokojových rostlin. Kromě toho můžete vsadit na tapety na zeď s motivy květin, stromů, lesa a obecně přírody.

Do minimalisticky zařízených pokojů se bude hodit nábytek se zaoblenými hranami. Na své si přijdou i výraznější vzory a zakřivené linky, které nabízí například výšivky. Chybět by neměla výrazná svítidla, která dodají pokoji šmrnc. Světlo a vzdušnost do něj vnesete pomocí zrcadel.

Jestliže se součástí obýváku stala i pracovna, snažte se ji od zbytku místnosti oddělit například regálem nebo zelenou stěnou. Vzhledem k oblibě mixování starého a nového nábytku může být pracovna tvořena moderními kousky a zbytek obývacího pokoje vintage prvky.

Kuchyně

Vzdušnost se v kuchyních objevuje třeba tím, že zde chybí skříňky a nahrazují se otevřenými policemi. Další možností je schování polic a dalšího vybavení za jednolité panely, které dodávají kuchyni celistvý vzhled. Častou volbou jsou ostrůvky či poloostrůvky, které slouží jako multifunkční vybavení. Oblíbená jsou provedení, která jsou v kontrastu se zbytkem kuchyňské linky.

Obrázek: Multifunkční ostrůvek v kontrastní barvě. Zdroj: IDWItalia.com

Ložnice

Z mnoha ložnic se během pandemie staly částečně pracovny. V současné době se ale svět vrací zase do starých kolejí, a tak by ložnice měla sloužit opět pouze ke spánku a odpočinku. Odneste z ní veškerou elektroniku. Okna opatřete zatemňujícími závěsy a do pokoje dostaňte opět pohodovou atmosféru pomocí barev, textilu a doplňků.

Koupelna

V koupelnách si našly místo vinylové tapety, které jsou odolné proti vodě. Trendy vzorem jsou květiny a velké zelené listy. Objevuje se také nadčasový kontrast černé a bílé barvy, který doplňují zlaté prvky. Pozornost se v letošním roce upíná k tzv. walk-in sprchovým koutům a umyvadlům volně položeným na deskách.

Vpusťte do svého domova blízkost přírody i vy. Stačí zvolit správné barvy a doplňky.