Posezení na zahradě nebo terase si užíváme naplno od jara až do podzimu. S přicházející zimou už je zahradní nábytek téměř nevyužívaný, a tak je dobré ho správně zazimovat. Pokud bychom jej nechali stát venku, jeho životnost bychom za pomoci nehostinných povětrnostních podmínek rapidně zkrátili. Péče o nábytek se však nevztahuje pouze na jeho úklid před mrazy. I na jaře, když se chceme opět usadit do zahradních křesel, a v klidu si vychutnat kávu na jarním slunci, je důležité nábytek řádně připravit a ochránit před paprsky i deštěm.

Zahradní nábytek může být vyroben z celé řady různých materiálů od plastů až po kov. O každý z nich se pečuje trošku odlišně, proto je dobré znát zásady starostlivosti právě o ten konkrétní povrch, který vlastníte. Pojďme se tedy podívat na tipy a rady, jak nábytku prodloužit život a zajistit, že po celou dobu zůstane jako nový.

Nábytek ze dřeva

Dřevo je rozhodně materiál, který se do prostředí zahrady perfektně hodí a doslova sem zapadne. Péče o něj je však asi nejnáročnější. Snadno podléhá povětrnostním vlivům, je barevně nestálé a nemá přirozenou ochranu před UV zářením a neustálé navlhání a vysychání může způsobit popraskání i úplné zničení povrchu. Vhodné je tedy dřevo pravidelně ošetřovat speciálními přípravky. Olejové lazury poskytují ochranu před vlhkostí i UV zářením. Dřevo si navíc zachová barvu i původní vzhled.

Péče o umělý i přírodní ratan

Přírodní ratan je asi tak náročný na údržbu jako dřevo. K jeho údržbě potřebujeme olej na ratan, jemný hadřík, čistič proti prachu (ten ulpívá v mezerách mezi průplety) a případně také speciální lak na ratan. Nábytek je pak vhodné ve chvílích, kdy jej nepoužíváme, přikrývat plachtou – zejména před deštěm.

Umělý ratan už tak náročný není. Jedná se pouze o napodobeninu z PVC, která se vyznačuje odolností a snadnou péčí. Povrchy stačí jednoduše pravidelně setřít mýdlovou vodou a průplety zbavit nečistot. Tento materiál není vhodné vystavovat teplotám pod bodem mrazu, ani teplotám nad 40 °C. Přes zimu tedy nábytek uskladníme například v garáži, kde se teploty udržují nad nulou.

Hliník a jiné kovy

Hliníkový a jiný kovový nábytek je velice odolný a zvládne mrazy, deště i přímé slunce. Při správné péči vám vydrží opravdu roky. Co se týče údržby, stačí jej pravidelně utírat vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou. Většina kvalitního nábytku z těchto materiálů je již z výroby opatřena nátěry proti korozi. Pokud se však nešikovným zacházením kousek tohoto nátěru odře nebo odštípne, neodkladně místo opravte a znovu přetřete, jinak může rez nábytek zničit.

Nenáročné plasty

Nebojte se ani plastů, už dávno to nejsou jen bílé nevzhledné židle a stůl s igelitovým ubrusem. Plastový či dřevoplastový nábytek je dnes moderní, a také velice oblíbený pro své vlastnosti – dlouhou životnost, vysokou odolnost a snadnou péči. Plasty můžeme umývat hadrem a saponátem, vetší nečistoty vydrhnout i kartáčem (ne drátěným, abychom nábytek zbytečně nepoškrábali). Tento materiál nemusíme v průběhu jeho života ničím natírat ani olejovat, není třeba žádných dalších úprav povrchu ani investic.

Péči potřebuje také terasa

Jak se starat o povrch terasy? Péči potřebuje také terasa – zejména pak dřevěná terasa. Zde postupujeme stejně jako u dřevěného zahradního nábytku, avšak za použití speciálních podlahových olejů. Čas od času potřebuje podlaha také opatřit novým nátěrem, který ji chrání před vlhkostí, slunečními paprsky i dřevokaznými houbami, hmyzem a plísněmi.