Akutní stres je přirozený jev, kterým si čas od času projde každý z nás. Zrychlené dýchání nebo bušení srdce jsou jeho typickými příznaky. Pokud se však ze stresu stane chronická záležitost, je potřeba jej začít řešit. Dobrým a účinným pomocníkem jsou dechová cvičení, vhodné doplňky stravy nebo pohyb na čerstvém vzduchu. Málokdo však ví, že účinným bojovníkem proti stresu může být i obyčejný úklid.

Pořádným úklidem si vyčistíte nejen domov, ale i mysl. 

Příznaky chronického stresu

Na svém těle můžete pozorovat celou řadu příznaků, které vám napovídají, že stres nezvládáte a měli byste na tom začít pracovat.

  • Během spánku skřípete zuby – skřípání zubů neboli bruxismus podle vědců přímo souvisí se stresem a emoční nestabilitou. U některých jedinců může být doprovázen bolestmi hlavy, čelistí a uší.
  • Nedokážete se naučit něco nového – nejste schopni se soustředit a dělá vám problém si zapamatovat nové věci.
  • Máte nezdravé chutě – stres zaháníte jídlem, a to ne vždy zdravým. V těchto situacích nejčastěji sáhnete po chipsech nebo čokoládě, což se z dlouhodobého hlediska projeví na vaší váze.
  • Převalujete se v posteli – v noci nedokážete usnout, protože vám v hlavě běží tisíce myšlenek, jejichž koloběh nedokážete zastavit.
  • Padají vám vlasy – po každém česání z hřebenu vyhazujete chomáče vlasů. 
  • Trpíte úzkostmi – úzkosti pociťujete přes den, v noci se objevují v podobě nočních můr, takže si vaše tělo dostatečně neodpočine.
  • Máte problémy se zažíváním – chronický stres vyvolává bolesti břicha a zejména ženy trpí zažívacími obtížemi, pro které se v medicíně používá označení střevní dyspepsie. Může mít formu zácpy, křečí nebo nadýmání.
  • Vaše imunita je oslabená – jste nemocní častěji než ostatní a zhoršují se vám projevy alergie, které se mohou dostavit i ve zcela netypickém období. Svému tělu tedy začněte dodávat dostatečné množství vitamínů.
  • Všechno vás bolí – stres může mít podobu nejrůznějších bolestí. Nejčastěji se usazuje na krční páteři, ale také vás kvůli němu může bodat v hrudníku nebo bolet klouby.
Chronický stres člověka sužuje ve dne i v noci. 

Jak se zbavit stresu a úzkosti

S úzkostí a stresem se dá pracovat. Úzkost vás může motivovat k tomu, abyste dosáhli lepších výsledků, ovšem držte se zlatého pravidla – všeho s mírou. Zároveň je důležité si ujasnit, co u vás stres spouští, tedy najít svoje stresory. Díky tomu se jim můžete postavit tváří v tvář, začít s nimi pomalu pracovat, a nakonec nad nimi zvítězit.

Rovněž se doporučuje se rozmazlovat. Cvičte, choďte na procházky, zajděte si na wellness, zaplaťte si kurz, po kterém dlouho toužíte nebo si dejte jídlo, které milujete. Důležité je umět se odměnit. S bojem proti stresu vám mohou pomoci doplňky stravy.

Stresu, obav a úzkostí vás zcela jistě dokáže zbavit úklid vaší domácnosti, v podstatě jde totiž také o úklid vaší vlastní mysli.

  • Stačí například probrat skříň. Zamyslete se nad tím, které oblečení nosíte často a nad tím, které oblečení jste na sobě už dlouho neměli a toho se zbavte.
  • Udělejte si pořádek v dokumentech. Proberte papírové paragony a listiny, které máte doma a přehledně je uspořádejte do složek a šanonů. Úklid si však zaslouží i vaše virtuální dokumenty, které můžete označit štítky a roztřídit je do pečlivě pojmenovaných složek.
  • Z kuchyně vyházejte nepotřebné nebo opotřebované nádobí a vyčistěte zásuvky a skříňky.
  • V koupelně proberte detergenty, kosmetiku a vše, čemu uplynula expirační lhůta, vyhoďte.
  • Pokud jezdíte každý den v autě, udělejte si v něm pořádek. Vysajte čalounění, otřete palubní desku, řadicí páku, volant a vyhoďte veškeré smetí.
Udělejte si pořádek v papírových i virtuálních dokumentech. 

Jak si uklidit doma i v hlavě

Nevíte, kde s úklidem začít? Důležité je mít plán, kterého se budete během úklidu držet. Dalším krokem je zamyšlení se nad tím, co můžete s nepotřebnými věcmi udělat. Dobrého vnitřního pocitu dosáhnete, pokud některé z věcí darujete potřebným. Například před Vánoci lidé bez domova jistě ocení starou zimní bundu, boty, ale třeba také spacák, který již nepoužíváte. Starými dekami nebo hračkami po dětech uděláte radost v útulcích pro zvířata.

Uklidňujícího pocitu dosáhnete i tak, že se začnete chovat ekologicky k naší planetě. Stačí začít s menšími věcmi. Například se rozhodnout, že budete v obchodě nakupovat ovoce a zeleninu do nekonečných sáčků nebo budete v domácnosti používat ekologicky šetrné prostředky pro úklid domu.

Ekologické chování znamená také nakupování pouze toho, co skutečně potřebujete. Není nezbytné nakupovat v akci to, co zrovna nepotřebujete. Planetě výrazně ulevíte tím, pokud koupíte jen to, co skutečně potřebujete, a to v dostatečném množství. Proč byste měli kupovat několik odličovacích přípravků, když je nestihnete vypotřebovat do data expirace a pak je vyhazovat?

Stejně tak je to i s oblečením. Pokud budete nakupovat méně, odpadne vám stres pojící se s otázkou „co na sebe“. Ohledně správného nákupu oblečení se čím dál častěji začíná prosazovat trend slow fashion módy, který propojuje koncept ekologie, etiky a fair trade. Chce společnost naučit to, aby nákup módy brala jako dlouhodobou investici, která se nám postupně vrací, než jako odpověď na rychle se měnící módní trendy. Kvalitní oblečení se nemusí vyhazovat, ale můžete jej vyměnit, půjčovat si jej nebo ho i opravit. Pamatujte, textilní odpad je velký problém pro planetu.

Začít žít eko není možné ze dne na den a přechod na tento způsob života není úplná procházka růžovou zahradou, ale stačí trocha trpělivosti a svého cíle dosáhnete. Odměnou vám bude kromě kvalitního zboží také dobrý pocit z toho, že šetříte naši planetu.

Jak doma uklidit? Sestavte si úklidový plán

Pro úklid celého domu je vhodné si sestavit úklidový plán. Ten se skládá ze tří částí, díky kterým budete postupovat systematicky, a doberete se ke zdárnému cíli.

1. Rozdělte místnosti podle míry nepořádku

Nejprve si sepište seznam všech pokojů, které doma máte, včetně komor a technických místností.

  1. Každému pokoji dejte známku, která bude odpovídat množství nepořádku.
  2. Číslo 1 označuje pokoj, ve kterém je nepořádek velký, číslo 2 dejte pokoji, kde je nepořádek střední, a číslem 3 označte pokoj s největším nepořádkem.
  3. Vždy se věnujte úklidu jen jedné místnosti najednou.
  4. Pro každý pokoj si stanovte reálné datum, kdy jej chcete mít uklizený.
  5. Na úklid si vyčleňte určitý počet hodin, který by měl odpovídat míře nepořádku.

2. Vytvořte si systém třídění

Abyste během úklidu nedosáhli ještě většího nepořádku, je nutné si stanovit systém třídění. Nejlepší volbou je metoda „tří krabic“.

  1. Krabice pro věci, které si chcete ponechat a dát je například na nové místo.
  2. Krabice věcí, kterých se chcete zbavit. Můžete je buď nabídnout známým, nebo darovat charitativním organizacím.
  3. Krabice věcí, které chcete vyhodit.

Všechny krabice si opatřete lístečkem, abyste posléze věděli, co s věcmi chcete udělat.

Vytvořte si přehledný krabicový systém. 

3. Zvolte způsob, kterým se nepotřebných věcí zbavíte

Věcí ze třetí krabice se můžete zbavit hned několika způsoby. Jediným řešením totiž není popelnice či kontejner. Jak na to?

  • Udělejte blešák – domluvte se s kamarádkami nebo kulturní správou místa vašeho bydliště a uspořádejte bleší trh, kde můžete věci prodat nebo vyměnit.
  • Darujte – zhodnoťte, zda to, co nepotřebujete, nemůže posloužit ještě někomu jinému. Pokud nevíte, kam darovat oblečení, tak vězte, že nejen to, ale také boty, domácí textil nebo bytové dekorace můžete darovat charitativním organizacím. Další možností je prodej na internetových bazarech.
  • Recyklujte – rozdělte věci podle výrobního materiálu a odneste do kontejnerů na tříděný odpad.

Pocit úzkosti ve vás může vyvolat i přeplněná místnost, proto neoddalujte její úklid a věcmi, které ještě nemusí jít do smetí, udělejte radost někomu, kdo je může potřebovat.