Manželé Hejtmánkovi stojí za úspěšným fenoménem Elmina na Slovensku, kde provozují nejen e-shop, ale především krásný a prostorný showroom plný světových značek nábytku a doplňků, útulnosti a hřejivé atmosféry. Ten s radostí navštěvují noví i stálí zákazníci, ale také slovenské celebrity, protože je to úžasné místo nejen na nákupy, ale také na nafocení skvělých fotek. V České republice se můžete inspirovat a pokochat designovým nábytkem z masivního dřeva, ručně vyráběnými doplňky a milými drobnostmi v e-shopu elmina.cz. A než tam vklouznete, nechte se nadchnout pro originální interiérový design od paní Hejtmánkové, která je duší celé Elminy. Příjemně jsme si s ní popovídali o tom, co pro ni znamená podnikání i její vlastní domov. 

Paní Hejtmánková, jak vás s manželem napadlo věnovat se interiérovému designu a prodávat zrovna nábytek a bytové doplňky?

Vlastně nenapadlo. Je to rodinná tradice, převzatá od rodičů manžela, kteří se nábytku věnovali ještě v době totality. Nějak jsme do toho vlaku naskočili jako velmi mladí jako výpomoc a pak už vám to vleze pod kůži a stane se to životním stylem. V obchodování s nábytkem nelze mluvit o podnikání, díky kterému zbohatnete. Je to velmi časově a investičně náročné odvětví, které se musí stát vaším koníčkem, jinak neuspějete. Je to práce 24/7, kde se musíte neustále posouvat, sledovat světové trendy i ekologické podmínky, jelikož se věnujeme převážně přírodním materiálům. Také to s sebou nese spoustu pokusů a omylů, ale to je asi všude. 🙂

Jak vznikl název Elmina? Jaká je historie vaší značky?

Název Elmina již existoval, když jsme značku kupovali na Slovensku. Tato značka na Slovensku existuje již 20 let a z počátku byla založena na distribuci zahradního nábytku vyráběného též na Slovensku. Když jsme značku převzali, rozšířili jsme její nabídku o mnoho zahraničních značek a stále se snažíme na Slovensko i do Čech přinášet nové a inspirativní značky, které tu nemají zastoupení. 

Název Elmina vznikl podle prvního obchodního místa v Guinejském zálivu, na území dnešní Ghany. Je to nejstarší existující stavba na jih od Sahary. Hrad dříve nosil také jméno Zlaté pobřeží a byl používaný jako obchodní osada.

Jak a proč jste nakonec zvolili značku Riviéra Maison jako vaši vlajkovou loď?

To je velmi jednoduché. Riviéra Maison byla naší srdeční záležitostí ještě v době, kdy jsme s manželem studovali na střední škole a vůbec jsme netušili, že se nábytkem jednou budeme také živit. Byli jsme jen kamarádi a vycestovali jsme do Rotterdamu s partou kamarádů na prodloužený víkend. Během potulování ulicemi města jsme hledali dáreček pro rodiče a náhodou jsme našli obchůdek, do kterého se muselo vstoupit schůdkami a do suterénu. Tak jsme si říkali, že to bude nějaký outlet a nakoupíme nějaké second hand věci, ale to, co nás uvnitř přivítalo, bylo obrovské překvapení. Bylo léto, v Rotterdamu i tak pochmůrno a chladno, ovšem v těch místnostech ve sklepě na nás čekal originál Karibik. Atmosféra jako uloupená z pláže. Všude písek, spousta barev, spousta drobností, u kterých jsme jen překřikovali jeden druhého: „Koukej na to! No toto je ještě lepší! Tak toto musím mít!“ apod. :).

Jednoduše to byla láska na první pohled …

Střih: uběhlo pár let, my jsme se rozhodli, že převezmeme Elminu na Slovensku, ale že chceme přinést něco, co tam ještě nikdy nebylo. Volba byla jasná :). Už je to více než 15 let co s Riviérou Maison spolupracujeme a za ta léta se v samotné Riviéře vystřídal snad už každý mimo majitele a nás :). Tak nějak už to není obchodní partner, je to Elmina :). 

Značka Riviéra Maison má svůj velmi rozpoznatelný rukopis a přesně ho vystihuje heslo: „Dokonale nedokonalý“. Nic není jako přes kopírák. Každý jeden kousek, a to jak nábytku tak i dekorací, je originál. Používají se přírodní materiály. Designéři Riviéry Maison jsou zaměřeni na recyklaci a mnoho energie věnují přípravě každé nové kolekce. Každá kolekce je věnována vždy nějakému světovému městu, někdy celému území, jako je například Andalusie, jindy zase je zaměřena na film apod. Každému z těchto nápadů se pak designéři věnují minimálně 6 měsíců a jsou vysláni do daného místa, které se pak zrcadlí v konkrétní kolekci.

Je to daleko zdlouhavější a složitější proces než jen nakreslit hrneček, stůl, židli. Každý jeden kousek má svou historii. Je to jedna z mála značek, která se designu takto věnuje. Proto je Riviéra Maison jedinečná a pozná to každý, kdo se s ní setká. 

Jaké další značky naleznou zákazníci ve vašem e-shopu elmina.cz?

Během let se spousta značek vystřídala, ale vlajkové lodě jsou stále stejné, a to jak v interiérovém tak i zahradním nábytku. V interiérovém nábytku jsou to značky Tower Living, DTP, Eleonora, které mají velmi dobrý poměr „cena-výkon“. Jsou to značky, které dokážou oslovit zákazníky každé věkové kategorie. 

V zahradním nábytku zastupujeme značky nejvyšší světové kvality, vedoucí v inovaci designu a používaných materiálů. Je to značka Tribu a Royal Botania

tribu zahradni set
Jedinečná jídelní souprava zahradního nábytku z kolekce Tosca od značky Tribu v showroomu Elmina v Bratislavě. Zdroj: elmina.sk

Tyto značky můžete najít ve špičkových hotelech a restauracích napříč světem. Je to opravdu špička jak designově tak kvalitou. 

Co se týká klasického teakového nábytku, který se používal ještě v době Titaniku, je to skvělý výrobce Traditional Teak

Umbrosa je náš dobrý přítel v boji se sluníčkem :). Je to výrobce, který se zaměřuje na stínění a slunečníky. Každý rok přichází s novými materiály, které jsou víc a víc odolné vůči živlům: déšť, vítr, sluníčko …

Mimo těchto stálých značek se snažíme svým zákazníkům neustále přinášet novinky a soliterní kousky, které objevujeme při našich cestách po světě.  

Ať už se jedná o nábytek, který se objeví jen kusově a jednorázově nebo dekorace, které necháme vyrobit vysloveně pro slovenský trh a pouze jednorázově. 

Jelikož je naším posláním starat se o ekologii a zdravý životní styl, jednou z našich značek, které zastupujeme, je i VitaJuwel: „Voda živá“. Jedná se o produkty z českých skláren, které v sobě obsahují polodrahokamy. Víc už vám neprozradím. Přijďte se k nám podívat anebo navštivte náš web :). 

V čem si myslíte, že je váš sortiment výjimečný?

Ve všem. 🙂 Naše hlavní zásada, jak jsem říkala na začátku, je to, že toto není jen práce. Nechceme prodávat kusovky. Anonymně, komukoliv a zavřít za sebou dveře a zapomenout. Chceme nabízet: DOMOV.

Rádi bychom našim zákazníkům prodávali společně s hmotným kusem čehokoliv, co si odnese domů, i pocit, zážitek, emoci. Přeci nejkrásnější je, když někdo odchází, a hlavně se k vám vrací! Nadšený, jak krásné to doma má. Jak je šťastný a těší se domů. To je to hlavní, co náš sortiment obsahuje. Krásné výrobky z přírodních materiálů obohacené příjemným prostředím během nákupu a ještě milejším přístupem „průvodců“ neboli našich prodejců, kteří jim s výběrem pomáhají. Sortiment je celý balíček hmotného a emočního materiálu. 🙂

showroom Elmina - naaranžovaná postel
Elmina dává svým zákazníkům možnost vytvořit si útulný domov plný krásného nábytku i originálních maličkostí. Důraz dávají majitelé, manželé Hejtmánkovi, především na propracovanost designu a přírodní materiály. Zdroj: elmina.cz

Na Slovensku máte obrovský showroom o rozloze 1 000 m2, který je v Bratislavě velmi populární. Jak se pro vás liší jeho dekorování a dekorování u vás doma? 

„Jsme v Elmině, nebo u vás doma?“, to prohlásí snad každý, kdo navštívil obě tato místa. 🙂 Opakuji se, ale Elmina je náš druhý domov. Dekorování je stejné, jen se nám domů toho tolik nevejde, bohužel. 🙂

showroom Elmina - kožena sedačka
Rozsáhlý showroom Elminy v Bratislavě je plný vysoce kvalitního designového nábytku od předních světových značek. Jedná se o nábytek vyrobený z masivního dřeva, kůže a dalších přírodních materiálů. Doplňky jsou většinou výsledkem poctivé ruční práce a i zde převažují přírodní materiály, například ratan, mořská tráva, proutí či teakové dřevo. Zdroj: elmina.sk

Myslíte si, že se lidé v ČR stále bojí být kreativní a se svými domovy si vyhrát, že se stále spíš drží zajetých pravidel? Například stejné hrnečky, stejné židle u stolu a další? 🙂

Ano, toto je veliká pravda. Je velmi zvláštní, že vlastně kdysi to býval jeden stát: Československo, a přitom ten rozdíl v bydlení je obrovský. Češi hodně vyznávají minimalismus a řád, toto je hodně ovlivněné Německem. Slováci naopak jsou hraví, čím kreativnější, tím lepší. Ale neříkám, že jedno je dobře a druhé ne. Jen je to jiná skupina zákazníků. Je to asi dané i tím, že na Slovensku jsou rodinné sešlosti a návštěvy velmi běžné a časté, a tak lidé tráví daleko více času doma. V Čechách se chodí zase více do restaurací a méně se setkávají doma. 

Co byste poradila lidem, kteří svůj domov teprve začínají budovat?

Jako první a nejvíce důležité je uvědomit si: „Jak žijeme?“. Jaký je náš denní rytmus života a kde se vidíme za 10-20 let? Co ten domov pro nás má představovat? Bude to místo, kde plánujeme trávit převážnou většinu svého času, nebo to bude místo, kam se budeme vracet jen večer a občas o víkendech?

Jestli hodně vaříme a trávíme hodně času v jídelní části, nebo se většinou stravujeme venku a naopak doma využíváme nejvíce obývák k odpočinku u krbu či televize? Pracujeme z domova? Otázek a odpovědí je mnoho. Je fajn sepsat si na papír opravdu vše, co od domova očekáváme. Nejdůležitější ze všeho je, aby náš domov byl co nejvíce user-friendly. 🙂 

Co byste poradila lidem, kteří mají domov už zařízený, ale chtěli by ho něčím oživit?

Někdy stačí jen velmi málo a váš domov nabere nového ducha. Když vyměníte polštáře na sedačce, bude najednou vypadat jako nová. 🙂 Někdy stačí koupit nové výrazné křeslo a celý obývák dostane nový vzhled, bude mít jinou atmosféru. Když vyměníme porcelán nebo sklenice na vodu, bude to jako nová kuchyň a to nemluvím o tom, když se rozhodneme vyměnit stávající jídelní stůl ze skla za krásný dřevěný, který v sobě skrývá příběh starý 100 let. 🙂

showroom Elmina - stolování
Stolování podle Elminy. Krásně nazdobený stůl z masivního dřeva rozzáří vaši jídelnu a bude vám prostě lépe chutnat. Zdroj: elmina.sk

V dnešní době je skvělé, že jsou různé portály, kde starý nábytek můžeme prodat nebo darovat a tím pádem bude dělat radost někomu dalšímu a zároveň nezatížíme životní prostředí tím, že ho necháme vedle popelnice na ulici nebo jej odneseme na skládku. 

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

„Já som taká/ý šťastná/ý! Pozrite aké krásné to doma máme!“ 🙂 Toto se nedá ničím jiným nahradit. Slyšet toto z úst zákazníka je tou největší odměnou. Může to znít jako klišé, ale já tu radost z toho prostě vždy cítím.

Kdy vás naposledy udělala vaše práce skutečně šťastnou?

Včera. Dnes. Doufám, že i zítra. 🙂

Co pro vás znamená váš domov? 

Středobod vesmíru. Je tam vše, o co v životě stojím. Je tam rodina, občas přátelé, naše práce a hlavně je to oáza klidu.

I když … Občas je tam dost frmol a neustále se něco stěhuje a mění, ale to jsou jen hmotné věci. Když jsou Vánoce nebo Velikonoce, jaro-léto, tak to chce jinou výzdobu, viďte?! No, prostě jeden malý showroom. 🙂 Syn to občas „těžce rozdýchává“. Nevím, po kom je konzervativní. Než se ožení, zvykne si. 🙂

vanocni showroom - elmina
Domov si zaslouží novou výzdobu pro každé období v roce. A na svátky především. Kouzelná vánoční atmosféra a překrásné originální ozdoby dělají z showroomu Elmina místo, které zákazníky potěší na duši a pomůže jim se vánočně naladit. Zdroj: elmina.sk
celebrity v showroomu Elmina v Bratislave
Slovenské celebrity Zuzana Strausz Plačková a Jasmina Alagič Vrbovská v showroomu Elmina. Zdroj: Instagram Queen Plačková

Jaký máte vztah k zdobení a dekorování svého vlastního domova? Jak byste popsala styl vašeho domova?

Jak už jsem naznačila, je to prostě zmenšenina Elminy. Nedodržuji žádná pravidla. Není žádné omezení. Každá židle je jiná, protože se nám to tak líbí a každý si může vybrat, co je mu pohodlné. Spousta maličkostí v každém koutě. Vždy naaranžovaný jídelní stůl, obývák a koupelny. Mám ráda sezónní dekoraci.

showroom Elmina - stolovani 2
Každá židle je jiná. Přesto společně vytváří harmonický celek. Tak proč by vše mělo být stejné? Zdroj: elmina.cz

Ať už jsou to Vánoce, léto, podzim… Tak nějak tím splyneme s děním venku. Není to žádný specifický styl. Je to vše, co se nám líbí a máme rádi. 

Je ještě něco, co byste ráda vzkázala čtenářům, kteří se zajímají o interiérový design a chtějí mít stylový domov?

Nezařizujte svůj domov podle toho, co je zrovna moderní, jen kvůli tomu, abyste šli s dobou. 

Vy jste styl, vy jste design, vytvořte si místo, kde vám bude příjemně a dobře. Místo, kam se budete rádi vracet. To je ten nejstylovější domov. 🙂