Čistota a pořádek dají vyniknout stylu vašeho domova. Pokud není v místnosti čisto a pořádek, tak nevyniknou sebehezčí dekorace či designový nábytek. Nikdo se prostě na takovém místě necítí dobře. V dnešní uspěchané době ale často narážíme na nedostatek času a energie. Máme pro vás tipy na úklid, se kterými bude boj s nepořádkem mnohem snadnější a rychlejší.

Pravidelný úklid a správné návyky

Stanovte si vlastní plán, kdy a jak budete uklízet. Rozvrhněte své síly a snažte se svůj plán dodržet.

Záleží na mnoha faktorech, ale obecně se dá říct, že je potřeba udržovat pořádek průběžně a jednou týdně udělat větší úklid. Během týdne se snažte udržovat nádobí, oblečení a věci na svém místě. Jednou týdně pak udělejte úklid větší, tedy vyneste všechny odpadky, utřete prach, vysajte a vytřete podlahy.

V rámci delšího časového úseku si pak naplánujte skutečně náročné úkony. Když se změní roční období, umyjte okna, vytáhněte vhodné oblečení pro dané roční období a to, které nebudete používat, uložte do hůře přístupných úložných prostor. Nemilosrdně vyhoďte věci, které nepoužíváte. Příliš mnoho věcí, které máte ve svém domově zbytečně, vám totiž akorát znesnadňují úklid a zabírají tolik potřebné úložné prostory.

 

Dostatek úložného prostoru

Jedna z věcí, která vám velmi usnadní veškerý úklid vaší domácnosti, je dostatek úložného prostoru. Zaměřte se na to, aby každá věc ve vašem domově měla své místo. Pokud tomu tak bude, vyhnete se kopám oblečení na židli, přeplněnému stolu a dalším horám věcí, které vypadají nevzhledně a člověk jejich úklid neustále odkládá, protože vlastně ani neví, kam jinam by je vlastně dal.

Správné čistící prostředky

Ty správné čistící prostředky vám, samozřejmě, velmi usnadní práci. Měli byste mít jeden čistící přípravek na každý povrch, který se nachází ve vaší domácnosti. Bez čističe určeného na sklo bude čistění zrcadel noční můrou. Speciální čistič na dřevo zase dřevo nejen vyčistí, ale i vyživí.

Náš TIP: Velmi praktické jsou čistící ubrousky, které se vyrábí na téměř všechny povrchy. Odpadne tak hledání něčeho, na co by bylo možné čistící prostředek nanést. Ubrousky jsou hned po ruce a připravené k použití.

Posloupnost úklidu

Když už se pustíme do úklidu, pak velmi důležitá je posloupnost jednotlivých kroků. Systematický úklid je efektivnější a rychlejší. Podívejte se na doporučený postup úklidu na naší infografice.

Nebuďte na to sami – výběr vhodného vysavače

Pokud si pořídíte ty správné pomocníky, pak úklid zrychlíte a výsledek bude perfektní. Důležité je především pořízení kvalitního vysavače. Při jeho výběru se soustřeďte na vaše konkrétní potřeby a na typy podlah, které se nacházejí ve vašem domově. Je, samozřejmě, rozdíl, zda máte pouze tvrdé podlahy nebo je podlaha vašeho domova pokryta koberci s vysokým vlasem.

Dalším důležitým faktorem je třeba i přítomnost domácího chlupatého mazlíčka. Pokud vám dělá společnost pejsek nebo kočička, je dobré pořídit si vysavač s kartáčem. Někteří výrobci mají i vlastní označení vysavačů, které jsou vhodné pro domácnosti se zvířaty. Například značka elektrospotřebičů Philips má vlastní třídu vysavačů s označením Animal+.

I přítomnost alergiků ve vaší domácnosti by měla ovlivnit výběr vhodného vysavače pro úklid vašeho domova. V tomto případě se dívejte, zda má vysavač certifikaci ECARF. Takové vysavače mají speciální protialergický filtr, který zachytí 99,9 % jemného prachu, tedy veškeré pyly, chlupy domácích zvířat a roztoče.

Náš TIP: Vysát celý byt, pak vzít mop, celý byt oběhnou ještě jednou a vytřít. Je to únavné a časově náročné. Na trhu však existují zařízení, které vysávají, vytírají a vysouší zároveň. Tyto pomocníci tak mohou značně zefektivnit a zrychlit každý úklid podlah v domácnosti, kde jsou především tvrdé podlahy.

Vysavač pro mokré vysávání Philips AquaTrio Pro zvládne vysát, vytřít a vysušit podlahu jedním tahem.

S úklidem určitě souvisí i správná péče o nábytek různých materiálů ve vašem stylovém domově. Přečtěte si náš článek, jak se správně starat o nábytek ZDE.