I když je náš blog zaměřen spíše na styl a designový nábytek, dnes se zaměříme na spíše praktické téma – Jak vybrat kancelářskou židli. My sami totiž máme sedavé zaměstnání a projevují se na nás příznaky různých zdravotních problémů, které způsobuje právě dlouhé každodenní sezení, přesněji špatné a dlouhé každodenní sezení. Jedná se o bolesti zad, o bolesti rukou a zápěstí a další nepříjemnosti.

Řešte bolesti – zajímejte se o to, jak a na čem sedíte

Sedavé zaměstnání způsobilo novou civilizační chorobu, a to chronické bolesti způsobené špatným sezením. Pokud i vy sedíte několik hodin denně za počítačem, je výběr správné kancelářské židle stejně důležitou volbou jako například výběr vhodné matrace do postele. Na obou těchto kusech nábytku trávíme často více než polovinu dne.

Při výběru kancelářské židle a stolu dbejte na to, aby vám tento kancelářský nábytek dovolil sedět tak, jak vidíte na obrázku. Neváhejte také požádat o radu odborníka. 

Jak vybrat kancelářskou židli krok po kroku

Za prvé je důležité si zodpovědět otázku, pro koho je židle určena a k jakému účelu ji přesně budete užívat. Hlavním ukazatelem je pak doba, kterou denně budete trávit sezením na kancelářské židli.

 • 4 hodiny denně a méně (krátká doba sezení) – zde tolik nezáleží na výběru mechaniky
 • 12 hodin denně  a méně (delší doba sezení) – jedná se třeba o standardní osmihodinovou směnu, zde už volte synchronní mechaniku, vhodná je ale také houpací a asynchronní mechanika
 • 12 hodin denně a více – židle pro nepřetržité provozy, kde se lidé na židli střídají, synchronní mechanika je zde nezbytná

Vyznejte se v typech mechanik kancelářských židlí

 • Za pár korun získáte opěrák, který bude v neustálém kontaktu s vašimi zády. Nastavit bude možné jen náklon opěráku proti sedáku. Někdy také můžete nastavit výšku sezení. 
 • U kancelářských židlí s houpací mechanikou se úhel opěráku a sedáku nemění. Pohodlí při sezení vám zaručí bod otáčení, který může být posunut dopředu. Náklon židle/křesla můžete zajistit hned v několika pozicích. Nastavení výšky sezení je zde samozřejmostí. 
 • Kancelářské židle a křesla s asynchronní mechanikou vám umožní nastavit sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě, a to ve všech pozicích. Ovládájí se pomocí tří pák: jednou pákou nastavujete sklon opěráku, druhou sklon sedáku a pomocí třetí páky nastavíte pohodlně výšku sedu. Tato pokročilá mechanika vám tak umožní různé nastavení ve více pozicích.
 • Šikovná synchronní mechanika dovoluje pohyb opěradlu a sedadlu současně. Tvar židle se tak neustále přizpůsobuje vašim pohybům. Také si můžete nastavit sílu přítlaku. Samozřejmostí je pak nastavení výšky sezení.

Jaký materiál zvolit jako potah u kancelářské židle/křesla? 

Síťovinový potah kancelářské židle

+ prodyšnost

+ vhodné pro letní období

+ vhodné pro lidi, které trápí hemeroidy

–  špatné izolační vlastnosti

–  vypadá levně 

Čalouněné kancelářské židle/křesla

+ doporučují se při sezení do 12 hodin denně

+ dobrá izolační schopnost, jsou vhodné i do zimy

–  je potřeba je vybírat pečlivě, potah u levné čalouněné židle se často trhá a snadno se opotřebí

Kancelářská křesla s potahem ze syntetické kůže

+ nižší pořizovací cena

– často mizerná kvalita, syntetická kůže praská

Kožená kancelářská křesla

+ pravá kůže vypadá luxusně

+ pravá kůže je nenáročná na údržbu

–  vyšší pořizovací cena

–  kožené potahy nejsou vhodné pro celodenní provoz

Jak vybrat kolečka u kancelářské  židle?

Kolečka vždy vybírejte podle povrchu, na kterém bude vaše nová kancelářská židle stát.

 • Bude stát na koberci? Pak chtějte tvrdá kolečka.
 • Na tvrdé povrchy (dlažba, plovoucí podlaha, PVC, lino … ) se hodí měkká kolečka.
 • Pokud chcete kolečka pro všechny typy povrchů, tak chtějte univerzální kolečka. Ty mají tvrdý okraj a měkký střed.

Dejte si pozor na nosnost kancelářské židle

Naší poslední radou, jak vybrat kancelářskou židli, je soustředit se na nosnost, ta se u kancelářských židlí většinou pohybuje od 70 do 180 kg. Židli vybírejte podle své váhy (či podle váhy zaměstnance/zaměstnanců, kteří na ní budou sedět). Pokud židli přetížíte, tak se může rozbít a výrobce vám reklamaci neuzná. 

Jak vypadá ta správná volba kancelářské židle/křesla ve většině případů?

 • vlastní synchronní mechanismus
 • několikanásobná aretace
 • područky
 • kolečka dle typu podlahy
 • je pečlivě vybrána pro konkrétního člověka
 • nosnost do 130 kg
 • je k ní pečlivě vybrán i pracovní stůl tak, aby chodidla člověka byla na zemi celou svou plochou a ruce mohly být volně položeny na pracovní desce

Jaký je rozdíl mezi židlí a křeslem?

Rozdíl je v uchycení područek. Když jsou područky pevnou součástí sedáku a opěradla, máme na mysli křeslo. Když nejsou, tak jde o kancelářskou židli. Křesla jsou opticky robustnější, ale nehodí se pro celodenní sezení. Pro pravidelné sezení za kancelářským nebo počítačovým stolem, volte spíše kancelářskou židli.

Židle či křesla do vašich kanceláří můžete vybírat na eshopu Kwesto.

Toto je kancelářská židle New Generation s nosností do 130 kg a synchronním mechanismem s 5 polohami blokace.