Zastavěná plocha měst nás vede k zamyšlení, jak zvýšit podíl zeleně i v místech, kde pro ni zdánlivě nezbyl prostor. Vhodným řešením této situace jsou zelené střechy, které přinášejí celou řadu dalších benefitů. Jejich rozšíření v minulých dobách bránila vyšší finanční náročnost a také přílišné zatížení konstrukce domu. Technologie se stále vyvíjejí, a proto je nyní možno založit vybudovat zelenou střechu na naprosté většině současných staveb. Co vše se zelenou střechou získáte?

Zelená střecha je prospěšná i okolí

Žádný materiál nedokáže zajistit takovou tepelnou pohodu, jako hustá zeleň. Městské plochy tvoří většinou asfalt nebo beton, které pohlcují sluneční záření a udržují ho v sobě, takže v horkých obdobích se zde teplota neúměrně zvyšuje. Města bývají zejména v letních měsících přehřátá a teplota může v parném létě dosahovat až okolo 70 stupňů.

Zelená střecha dokáže ochladit stavbu i vše kolem ní. Tím se naruší nežádoucí ohřívání povrchů ulic i budov. Zeleň, která je na střechách vysazena, pohlcuje část prachu, snižuje soustřeďování přízemního ozonu a umí i zadržovat dešťovou vodu. Tím výrazně přispívá ke zlepšení klimatu a celkové kvality prostředí.

Co přináší zelené střechy majitelům nemovitostí

Jaké jsou důvody, proč si vybrat zelenou střechu?

  • prodloužíte své střeše životnost. Střecha je chráněna před mechanickým poškozením, takže vydrží až třikrát déle, než běžný střešní plášť
  • slouží jako ochrana střechy před vysokou teplotou a účinky UV záření
  • zadržováním dešťové vody šetří vodu a chrání kanalizaci např. při mohutných dešťových srážkách
  • šetří energii používanou v zimě pro vytápění a v létě na provoz klimatizace
  • snižuje teplotu vzduchu na plášti budovy a v jejím okolí, brání přílišnému přehřátí
  • výrazně se podílí na snižování množství oxidu uhličitého, dokáže ho pohlcovat
  • zachycuje prachové částice, takže čistí ovzduší
  • pohlcuje okolní hluk, což oceníte zvláště ve městě

Nové materiály a technologie umožnily budování zelených střech i tam, kde to dříve nebylo možné.

Zelené střechy mají tradici

Pokládka zelené střechy. Zdroj: ecosedum.cz

Zelené střechy tu byly již před dlouhou dobou, přesto dnes znovu získávají na významu a někdy jsou považovány za převratnou novinku. Přitom ve středověku měla zelenou střechu řada budov, včetně hospodářských. Již tehdy věděli, že je nutné dodržet určitý postup a využít správné materiály, upravit zeminu a zvolit vhodné rostliny. Jak materiály, tak technologie se od té doby změnily tak, že zelená střecha může vzniknout na naprosté většině budov.

Založit je ji možno svépomocí, ale jistotu v tom, že bude plnit všechny požadované funkce, zaručí práce odborníků. Ti dokážou posoudit stavbu, navrhnout možnosti a učinit cenovou nabídku. Cena závisí na požadavcích majitele, náročnosti, možnostech využití, stavu stavby a dalších individuálních podmínkách.

Jak probíhá pokládka zelené střechy?

Zelená střecha je vlastně zahradou, která se pokládá na střešní plochu. Jednotlivé vrstvy tvoří parotěsné fólie, tepelné izolace, geotextilie, hydroizolace, zemina a samozřejmě vybrané rostliny. Jako základ se využívají rohože a drenáž.

Při správném složení a postupu provedení není potřeba mít strach, že do domu bude zatékat, či že střecha bude hnít a plesnivět. Jednotlivé vrstvy chrání také před zabydlením nechtěných živočichů. Na výběr je více provedení nebo typů zelených střech, záleží na sklonu střechy nebo skladbě vegetace.

Intenzivní nebo extenzívní zelená střecha

Základní dělení zelených střech se řídí zvoleným typem rostlin. Pokud byste neměli čas na náročnější péči o zahradu, je správnou ECOSEDUM volbou extenzivní zelená střecha. Ta se hodí nejen pro střechy ploché, ale i šikmé.

U těch je však potřeba opatřit střechu zarážkami, které budou bránit ztrátě hlíny při dešti. Voleny jsou nenáročné rostliny, které se dokážou samy regenerovat a není je nutno zalévat. Stačí jim vrstva zeminy o síle do 15 cm.

Intenzivní zelená střecha potřebuje silnější vrstvu zeminy, až do 100 cm. Střešní konstrukce musí být tak silná, aby unesla poměrně velkou zátěž. Na tuto střechu je možno vysadit i dřeviny nižšího vzrůstu. Dá se na ní i relaxovat, ale vyžaduje také více péče. Pokud se spojí se střešní terasou, získáte komfortní prostor pro odpočinek rodiny i pro posezení s přáteli.