Koronavirová pandemie zpomalila tempo celé ekonomiky a stagnaci zažívají i realitní trhy. O desítky procent levnější pronájmy, rostoucí počet volných bytů či odložené splátky hypoték – to je jen několik jevů, které pozorujeme již po pár týdnech nouzového stavu [1]. To však neznamená, že by se přestalo plánovat a stavět. Období karantény je ideální příležitostí k průzkumu novinek, které developeři chystají. Co nabídnou zájemcům o bydlení v Praze?

Pokud hledáte bydlení, sledujte developerské projekty v Praze na portálu ziprealty.cz [2].

Nový Opatov sází na komunitní život

Brownfield v okolí stanice metra Opatov chce společnost Finep během příštích deseti let proměnit v živou rezidenční čtvrť.

Nová zástavba na 68 tisících m2 dosud zanedbaného území v okolí Chilské ulice nabídne přes 400 nových bytů, 35 tisíc m2 kancelářských prostor a 1 400 parkovacích míst. Počítá se samozřejmě i s obchody a restauracemi.

Srdcem Nového Opatova je velkorysé náměstí o rozloze 3 000 m2 přímo u stanice metra, kterou čeká rekonstrukce. Chilskou ulicí, jež podélně protíná budoucí novou čtvrť, povede tramvajová trať. Developer klade velký důraz na komunitní život. Na centrálním náměstí se budou konat farmářské trhy i společenské a kulturní akce, v zimě tady bude kluziště.

Centrum Nového Žižkova zatím s otazníky

Komplex budov někdejší Ústřední telekomunikační budovy na Žižkově, postavené před 40 lety, má své dny sečtené. O podobě budoucí výstavby však ještě rozhodnuto není.

Investor Central Group má pro Centrum Nového Žižkova připravené dvě varianty – buď rezidenční projekt podle návrhu architektky Evy Jiřičné, nebo nový velký administrativní komplex.

Projekt má být oproti původním plánům menší. Záměr Evy Jiřičné počítá s tisícovkou nových bytů od cenově dostupného bydlení až po luxusní rezidence ve výškových stavbách. Pozemek o celkové rozloze 40 tisíc m2 bude ze 70 % využit pro veřejný prostor se zelení, fontánou a uměleckými díly.

Provoz budov by měl být maximálně ekologický díky využití fotovoltaických panelů, tepelných čerpadel země-voda, smart systémů osvětlení či využití dešťové vody.

Rohan City, ostrovní oáza klidu

Souvislý pás zeleně a spoustu míst k relaxaci slibuje také Rohan City, nový projekt developera Sekyra Group. Rezidenční čtvrť vyroste na rozhraní Karlína a Libně na nynějších travnatých plochách Rohanského ostrova.

V první etapě tady vznikne 220 bytů ve dvou domech o čtyřech věžích a dvě administrativní budovy. Architektonické návrhy připravili Al-DESIGN – Eva Jiřičná, Jakub Cigler Architekti a EBM Expert.

Investor zatím zveřejnil podrobnější informace o dvou objektech – osmipodlažní bytový dům B1 nabídne 54 bytů všech velikostí, atypická budova B5 s pětiúhelníkovým půdorysem pak 53 bytů včetně luxusních rezidencí v horních patrech.

Smíchov City oživí okolí Smíchovského nádraží

Další developerským projektem společnosti Sekyra Group je Smíchov City v blízkosti Smíchovského nádraží, který využije bývalé železniční pozemky.

Nová čtvrť má zahrnovat rozsáhlý park na ploše 14 tisíc m2, pěší centrální bulvár lemovaný stromořadím, vlastní školku a školu a dostatek prostoru pro obchody, služby i kanceláře. Investor počítá s tím, že čtvrť nabídne svým obyvatelům devět tisíc nových pracovních míst. Web projektu Smíchov City zatím uvádí detailní informace k první kancelářské budově, která vyroste na rohu ulic Nádražní a Za ženskými domovy.

Industriální Vysočany získávají novou tvář

V moderní městské centrum se během posledních let mění i původně průmyslové Vysočany. Celkově tu má najít nové bydlení až 40 tisíc lidí v 12 tisících bytů. Například v blízkosti stanice metra Kolbenova právě pokračuje druhá etapa projektu Čtvrť Emila Kolbena v režii společnosti Skanska, která nabízí především menší byty pro jednotlivce, páry a mladé rodiny.

Developerská společnost Gartal vybuduje bytový komplex Harfa Yard s 28 byty v blízkosti O2 arény. Společnost Neocity nabídne dvě novostavby s 50 byty v rámci projektu R2 Rokytka a Natland Real Estate postaví ve Vysočanech jedenáctipodlažní polyfunkční dům Harfistka se 159 byty, ateliéry a studii.

Zajímavé zdroje