Trendy v bydlení se, samozřejmě, netýkají pouze toho, jak bydlíme, ale také toho, kde bydlíme. Místo, kde se nachází náš domov ovlivňuje naše životy stejně jako to, jak dobře se cítíme přímo v našem stylovém ráji, který je jen náš. Preferují lidé nyní byty ve městě nebo domy na venkově?

Z venkova zpět do města

V předešlých letech bylo trendem postavit si dům mimo město a žít v klidu a v přírodě. Nyní se však lidé opět vracejí do měst, hnáni touhou mít vše blízko a užívat si komfortu, který město nabízí. Největší zájem je o byty 2+KK s terasou a v městských částech, které mají blízko do přírody. Mnoho mladých lidí si pořizuje menší byty 1+KK, říká se jim „startovací byty“. Jakmile založí rodinu, stěhují se do většího bytu a maličký byt pronajímají těm, kteří jsou stále svobodní a chtějí si užívat rušného města i života.

Život na venkově, v klidu a v objetí přírody už lidi neláká tak, jak tomu bylo dříve.

Drahé bydlení – byty ve městě

Bohužel, drtivá část lidí však nemá prostředky na koupi vlastního bytu, proto si byt pouze pronajímají. Bytů ve větších českých městech je však nedostatek a vysoké ceny za pronájem stále stoupají. Lidé proto žijí v malých bytech, které jsou o něco levnější. Obrovský zájem o malé byty, které majitel zakoupí jako investici a dále je pronajímá, ovlivnil developerské společnosti, které se teď hojně věnují vystavbám domů, které jsou blízko centra města, s bytovými jednotkami převážně 1+KK, 2+KK nebo v menší míře 3+KK.

Lidé dávají přednost velkým městům před romantikou venkova. Třeba Praha má ale také něco do sebe. Nemyslíte?

Vyšší nároky na bydlení

Pokud už se však lidé rozhodnou si byt pořídit, tak jsou velmi vybíraví. Lidé se dívají na stav nemovistosti, zajímá je, zda je kvalitně zateplena, jestli jsou v bytě plastová okna a mnoho dalších parametrů. V poslední době je také trendem, když jsou byty vybaveny chytrými technologiemi, které vedou ke snížení nákladů na bydlení. Důležitým faktorem bývá i terasa nebo aspoň balkon. Když už jsou lidé ve městě a v bytu, tak prostě chtějí kousek domova na čerstvém vzduchu (ve městě, samozřejmě, v rámci možností).

Náš TIP na další čtení: 

Dalším významným trendem dnešní doby je i puristický styl bydlení, o kterém píšeme ZDE.