Na každého, kdo se zajímá o interiérový design a chce stylově bydlet, útočí denně mnoho pojmů. Vidíme krásné fotografie pro inspiraci, ale dokážeme je správně zařadit podle stylu? Občas máme zmatek v tom, který styl se vyznačuje čím. Pojďme si udělat pořádek v jednotlivých stylech interiérů, které jsou nyní nejmodernější a nejvíce se o nich mluví.

Provensálský styl

Elegantní venkovský styl s nádechem romantiky
Jste romantická duše, která touží po domově v elegantním stylu s nádechem romantiky? Pak je pro Vás velmi oblíbený a moderní provensálský styl ten pravý. Je pojmenovaný po francouzském Provence a považuje za styl francouzského venkova. Jednoduchý, čistý, ale stále elegantní a romantický.

Kam se hodí?

Je to styl, který se hodí především do domů, ale kreativita a šikovnost majitele jej může přenést i do městských bytů. Provensálský styl se hodí do prostorů, kde jsou bílé zdi s hrubší omítkou v kombinaci s dřevěnými detaily.  Vhodné jsou i hezké tapety s květinovým vzorem. Na podlahu volte dlažbu v přírodních tónech.

Nábytek

Pro provensálský styl volte určitě romantický dřevěný nábytek. Dřevo může být ponecháno ve své přírodní barvě nebo natřeno na bílo či na jinou světlou barvu.

Barvy a dekorace

Bílá nebo jemňoučké odstíny barev v kombinaci s květinami a  květinovými dekoracemi, to vše je charakteristické pro provensálský styl, ve kterém je důležitý každý detail. Jedná se o venkovský styl, který vyžaduje mnoho doplňků, které jsou s citem kombinovány mezi sebou. U provensálského stylu se zaměřte především na květiny a květinové dekorace. Volte třeba hodně vazeb s levandulí nebo dekorace s motivem levandule, protože levandule jetím skutečným symbolem Provence.

Industriální styl

Minimalismus a praktičnost ve vzdušném interiéru

Tento styl ocení především člověk zaměřený na praktičnost, který je zároveň minimalistou a potřebuje ve svém domově především „dýchat“. Počátky industriálního stylu patří do období, kdy se velkoměsta Londýn nebo New York rozhodovala, co udělat se starými nevyužitými továrnámi a sklady. Bylo úžasné, že se začalo přemýšlet, jak využít nevšední krásu, místo toho, aby byly objekty zbourány. Začal vznikat nový styl interiéru – industriální …

Kam se hodí?

Hodí se do domů nebo bytů s vysokými stropy, velkými okny a neomítnutými cihlovými stěnami. Tento styl klade velký důraz na vzdušnost prostoru, proto se hodí do domů nebo bytů bez vnitřních příček.

Nábytek

Základním materiálem industriálního stylu bude vždy kov, a protože industriální styl nic nepředstírá a na nic si nehraje, ponechává se nábytek i další součásti interiéru ve své ryze původní podobě. Industriální nábytek je vždy vysoce praktický  a s kovovým základem a kombinuje se s jinými materiály jako je sklo, dřevo i přírodní kůže. Krása tohoto nábytku je v jeho kvalitním provedení a v minimalismu. Žádné vzory, žádné zdobení, nechává se vyniknout čistým liniím kvalitního nábytku.

Barvy a dekorace

Barevně by interiér měl být v neutrálních tónech šedé, antracitové, černé a bílé. Aby interiér nepůsobil příliš studeně a nudně, můžete jej doplnit o cihlovou na neupravených stěnách nebo přírodními odstíny dřeva. Všechny dekorace musí být minimalistické, ale zároveň originální.  Industriální styl také povoluje doplňky ve výrazných barvách, aby došlo k oživení interiéru. Zkuste třeba polštáře nebo lustry v sytých barvách oranžové, červené nebo žluté.

Koloniální styl

Pro domovy cestovatelů

Příbytky kolonialistů měly svůj nezaměnitelný půvab, který dostával exotičtější ráz každou novou cestou svých majitelů. Evropští kolonizátoři přijížděli ze svých cest po Asii nebo Americe a byli vždy bohatší o kousky dekorací nebo nábytku s vůní exotiky. Pokud si cestování vzalo vaše srdce, pak tento styl dotvoří jedinečnou mozaiku všech vašich suvenýrů z cest.

Kam se hodí?

Hodí se do interiéru, kde jsou pouze přírodní materiály. Pokud zvolíte tento styl, zapomeňte především na plast a umělé materiály. Podlahy by měly být dřevěné, nejlépe tmavé parkety, nebo dlaždice v přírodních tónech. Stěny mohou mít pestré exotické barvy nebo naopak zcela neutrální přírodní barvy.

Nábytek

Protože koloniální styl je založen na velkém množství dekorací, nábytku by naopak mělo být méně, protože interiér by měl stále působit vzdušně. Nábytek v koloniálním stylu by však měl být robusní, z masivního dřeva a zdobený. Vyroben by měl být z exotických dřevin, jako je teak, kaučuk, tis, asijský ořech nebo palisandr. Povolený je, samozřejmě,  i ratan nebo bambus.

Barvy a dekorace

U koloniálního stylu je povoleno vše přírodní, v přírodních i v sytých exotických barvách. Na podlaze by měly být pestré perské koberce nebo naopak koberečky v přírodních barvách, stále ale z přírodních materiálů a ručně tkané. Hodí se i postel s nebesy, závěsy a záclony. Barevná keramika a sošky slonů jsou dalšími dekoracemi, které jsou charakteristické pro tento styl. Pokud doplníte interiér svými fotkami z cest v dřevěných rámečcích, bude výsledek perfektní. U tohoto stylu si však dávejte pozor, aby nepůsobil přeplácaně. Pokud máte velmi výrazné dekorace, například keramiku v sytých barvách, volte jednoduché závěsy v přírodních barvách a naopak.

Rustikální styl

Venkovský styl s úctou k ruční práci

Rustikální styl je stále populárnější. Dalo by se říct, že tento styl nás vrací k našim kořenům a k úctě k ruční práci. Řadí se k útulným venkovským stylům, inspirovaný je především anglickým a francouzským venkovem.  Je romantický a čistý.

Kam se hodí?

Hodí se opět do interiéru, kde jsou stěny v jemných barvách a podlaha je z přírodního materiálu.

Nábytek

Stylově čistý romantický nábytek ze dřeva, který má patinu nebo je bílý s vysokým leskem. Čalounění sedacího nábytku by mělo být vždy v jemných barvách a z přírodní bavlny nebo lnu.

Barvy a dekorace

Barvy jsou opět v jemných odstínech, syté barvy rustikálnímu stylu nesluší. Doplňky jsou opět romantické, čím starší a oprýskanější jsou, tím lépe.  Využít můžete ručně vyráběnou keramiku s květinovými vzory po babičce. Květiny můžete naaranžovat do  proutěných košíků různých velikostí. Krásné jsou i ručně tkané koberečky v jemných barvách , sušené i živé bylinky zavěšené v interiéru nebo uložené v záměrně oprýskaných květináčích. Do knihovny uložte staré vazby knih. Tento styl dovoluje velkou kreativitu, máte možnost vdechnout nový život všemu, co je vám památkou po prarodičích.