V další části série našich článků o různých stylech interiérů se podíváme na styl domovů ve významné zemi na západě Evropy. Úžasný francouzský styl bydlení je odrazem francouzské elegance i šarmu. Není těžké podlehnout Francouzsce, stejně jako francouzskému stylu života, oblekání i bydlení. Ve všem francouzském je něco dokonale elegantního a šarmantního. Není také divu, že Francouzi svým stylem života fascinují zbytek Evropy už po staletí.

 

Pohodlí francouzského venkova v kombinaci s energií Paříže

Francouzský styl interiérů je zvláštní kombinací venkovského i městkého stylu bydlení. Venkovským stylům se přibližuje ve své zdobnosti, množstvím dekorací i  ve velkém důrazu na pohodlí. K městským stylům se přibližuje moderní francouszký styl, který ladně a s elegancí propojuje starší nábytek a dekorace s těmi moderními. Francouzi si velmi potrpí na umění, které je neodmyslitelnou součástí jejich života, tedy i domovů. Ve francouzském stylu interiéru je dáván velký důraz na emoce a na osobnost majitele. Také zdánlivě vzdálené dekorace a nábytek nakonec vytvoří útulný, šmrncovní a originální celek.

Vše jednoduché a nudné promění Francouzi v pohodlí a šmrnc. Zdroj: pinterest.com

Čím se vyznačuje francouzský styl bydlení?

Nábytek

Zaměřte se na pohodlí. Kupte velká křesla, pohodlnou velkou sedačku a obrovskou postel jako pro bohy. Nelamte si příliš hlavu s tím, aby vše bylo dokonale sladěné. To Francouzi nedělají, jen to prostě musí dohromady vytvořit útulný a líbivý celek. U stolu tedy klidně mějte různé židle a u sedačky různá křesla. Inspiraci můžete načerpat i v našem článku „Proč mít vše stejné?“-  ZDE.

Doplňky

Bydlení ve francouzském stylu je o doplňcích, pokud si nepotrpíte na romantické bydlení s mnoha doplňky, pak pro vás pravděpodobně francouzský styl domova nebude to pravé. Možná jste spíše purista a bude vám lépe vyhovovat puristický styl bydlení, o kterém píšeme ZDE. 🙂

Naopak romantická duše určitě ocení interiér ryze francouzský, plný krajek, obrazů, polštářů a svíček.

Francouzský styl bydlení má v sobě ukrývat i radost ze života. Každou chvíli si udělejte kouzelnou. Užijte si třeba dokonalou koupel po vzoru Francouzů s přírodním mýdlem, voňavou solí do koupele a s květinami. Co si k ní pustit i Edith Piaf? Zdroj: pinterest.com

K tomu, abyste podtrhli francouzský šarm vašeho domova vám dobře poslouží i proutěné košíky různých velikostí a svazky starých knih z antikvariátů. Nezapomeňte ani na závěsy ve světlých barvách, které dodají prostoru pohyb a budou se romanticky vlnit kolem oken, nejlépe kolem velkých francouzských oken.

Přidejte lesk křišťálu

Pokud se chcete cítit ve svém domově cítit tak, jako by se necházel v Paříži, pak nezapomeňte na skleněný/křišťálový lustr, který je typický pro francouzský styl bydlení. Nejlépe se hodí do jídelny nebo obývacího pokoje, kde bude vytvářet atmosféru elegance, luxusu, majestátnosti i romantiky dávných dob.

Francouzský pugét

Bez květin to nepůjde. S nimi už bude dojem dokonalý. Nezapomeňte však, že byste neměli kombinovat příliš mnoho barev a květin. Pařížané milují velké kytice, které však nikdy nejsou překombinované.

Barvy 

Nábytek může být tmavší nebo tmavý, ale celkový dojem z interiéru by měl být plný světla. Volte především světlé přírodní barvy. K francouzskému stylu patří i tapety, které by opět měly být ve světlých barvách nebo s motivem listů či květin.

Světlé barvy tapet a závěsů, velká kytice květin, dotek zlaté barvy, křišťálový lustr … to je dokonalá francouzská elegance v bydlení. Zdroj: onekingslane.com

Nebojte se zlata

Styl „Glamour“ je hlavním pilířem v pařížských interiérech a dotek zlaté barvy je pak často klíčem k tomu, jak takového stylu a dojmu dosáhnout. Stačí mít zlaté detaily, zlaté by nemělo být přiliš. Oblékněte do zlaté třeba jen rámeček na fotku, zdobení židle nebo na stůl dejte zlatý svícen.

Tipy pro stylové bydlení přímo z Francie

Abychom vám ještě více přiblížili styl francouzských domovů, přinášíme vám několik tipů, které jsme získali přímo z francouzských magazínů o bydlení.

Kubismus patří k francouzskému stylu

Pablo Picasso byl Španěl, ale žil v Paříži a stal se průkopníkem kubismu ve Francii společně s francouzským malířem Georgesem Braquem.

 Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Zároveň znamenal i obrovskou změnu v přístupu ke skutečnosti, nejen ve vidění, ale především v práci s realitou. Zobrazovaný předmět byl rozkládán až na nejjednodušší geometrické tvary (především krychle – latinsky cubus), které byly pak pomocí fantazie skládány do obrazu, proto zobrazené předměty působí dojmem, že jsou deformované a objevují se zároveň z několika pohledů. Zdroj: wikipedia.cz

 

francouzský styl bydlení a jeho zásady
Obrazy v kubistickém stylu se tak stále nacházejí v bytech v Paříži i v domech na francouzském venkově. Zdroj: onekingslane.com

Nechte věci přirozeně zestárnout

Francouzi milují staré věci, dokaží totiž vidět krásu i ve stárnutí. Třeba staré a rozbité zrcadlo, které je plné škrábanců, dokáží francouzi pověsit i do interiéru s moderními prvky. Takové zrcadlo pak dodá interiéru atmosféru historie a starých časů, kterou si Francouzi skutečně užívají.

francouzský styl bydlení a jeho zásady
Rozbité zrcadlo nemusí hned znamenat smůlu, může mít přece své kouzlo. Zdroj: onekingslane.com

 

Využijte věci znovu a recyklujte

„Hledání perfektních kousků z druhé ruky je můj způsob, jak dekoruji domov,“ říká francouzská ilustrátorka Alice Wietzel. „Pro mě je při zdobení mého domova důležité, abych jej zdobila udržitelnou a ekologickou cestou a znova využila staré věci. Opakované využití věcí je pro mě nezbytnou součástí při celém procesu dekorování mého domova,“ doplňuje Alice.

 

francouzský styl bydlení a jeho zásady
Na této fotce naaranžovala Alice Wietzel jednu ze svých kreseb společně s vázami, které našla v Bordeaux. Zdroj: onekingslane.com
 

Nevěřte trendům 

 
Interiéry starých domů se s časem mění, ale Francouzi přistupují ke všemu starému tak, že restaurují, ale stále mají respekt k práci generací před nimi. Vše staré chtějí udržet „naživu“, ale zároveň nepřijít o tu duši, která se ukrývá ve starém nábytku i v dekoracích.
francouzský styl bydlení a jeho zásady
Pokoj z 18. století, který je stále funkční. Zdroj: onekingslane.com