Člověk se narodí a projde dětstvím a pubertou pod často přísným dohledem rodičů. U někoho dříve a u někoho později pak nastává období ranné dospělosti, kdy mladý člověk vylétne z hnízda za nelibosti především maminky. Toto období často patří k těm nejkrásnějším v životě. Nově nabytou svobodu, možnost žít bez všímavých očí rodičů, si mladý člověk skutečně užívá. Ta slast, že můžete jít ven bez bundy, jíst v posteli nebo si vytvořit nábytek z palet, je povznášející.

Můj první domov byl … jednoduše úžasný!

Na první vlastní domov člověk nikdy nezapomene. Jedinou starostí mladých lidí však bývá nedostatek peněz. Nově založený účet je nepříjemně prázdný. Přesto mladý člověk touží cítit se ve svém novém domově dobře. Naštěstí bývají mladí lidé houževnatí, odvážní, hraví, lépe se smiřují s nepohodlím a své domovy dokáží zařídit hravě. Mnoho interiérových designerů přiznalo, že jsou okouzleni tím, co dokáží mladí lidé vytvořit za malý obnos peněz, protože jsou hnáni touhou cítit se ve svém prvním domově útulně. Pojďme se společně inspirovat hravostí nábytku z palet pro mladé lidi, ale i pro ty starší, kteří nikdy neztratili hravost.

Nábytek z palet? Víme, jak na něj …

Kupujeme palety

Základem celého tvoření jsou palety, které se dají pořídit od 150 Kč až po 400 Kč za jednu paletu. Cena se odvíjí od stavu palety, její třídy i účelu, pro který byla používána. Dávejte si pozor na palety, které přišly do styku s potravinami, protože je zde riziko šíření nemocí. Také nekupujte palety, na kterých jsou známky hniloby a dalších defektů, kterých byste se jen obtížně a draze zbavovali.

Nejvhodnější palety pro použití na nábytek, které i my doporučujeme, jsou palety označené HT (Heat Treatment) nebo DB (Debarked).

Náš TIP: Zkuste popřemýšlet, zda neznáte někoho, kdo by vám přístup ke kvalitním paletám usnadnil. Nejlepší jsou lidé, kteří pracují v autodopravě, ale také lidé pracující třeba ve skladu elektrotechniky.

Jak palety ošetřit?

Budeme předpokládat, že jste si pořídili palety v zašlejším stavu, které jsou ale použitelné pro náš účel a nepřišly do styku s potravinami, chemikáliemi nebo jinými nebezpečnými látkami.

Co budete potřebovat?

  • Určitě si pořiďte brusný papír či pásovou brusku. Práce s brusným papírem bude náročnější, ale levnější.
  • Abyste krásně zacelili povrch palety, doporučujeme pořídit si silnovrstvou lazuru nebo lak.
  • Určitě se budou hodit i tyto nástroje: ruční pilka, kladívko, tužka, metr, kleště nebo kladivo s rozštěpem a trnem na vytahování hřebíků

Návod na ošetření palet

  1. Ujasněte si, co budete z palety vyrábět a rozměřte si důkladně palety (jedna europaleta má rozměr asi 1200 × 800 × 144 mm). Následně si paletu rozřežte ruční pilkou na rozměry, které požadujete. Pokud chcete využít celou paletu, můžete tento krok, samozřejmě, přeskočit.
  2. V rámci vaší bezpečnosti odstraňte z palety všechny hřebíky.
  3. Důkladně paletu obruste brusným papírem nebo pásovou bruskou tak, abyste odstranili veškeré třísky a nerovnosti. Povrch palety by měl být dokonale hladký a rovný.
  4. Nyní můžete povrch palety ošetřit silnovrstvou lazurou. Většina těchto lazur už má v sobě i impregnaci na dřevo.
  5. Můžete zanechat palety “přírodní” nebo si zvolit barvu podle libosti. Tady doporučujeme navštívit prodejnu s barvami a zeptat se odborníka na vhodnou barvu. Poradí vám počet nátěrů, abyste dosáhli barvy, která se vám líbí, ale také množství barvy, které budete potřebovat.

Co vše lze z palet vyrobit? Inspirujte se naší fotogalerií …

Postel z palet

Sedačka z palet

Tmavý lak a veselé polštáře udělají ze starých palet dokonalý nábytek.

Stoly a stolečky z palet

Kouzelná proměna jedné palety ve stoleček s dekoracemi.

Hrajte si s paletami

Paletový nábytek je nejen krásný, stylový, ale i ekologický. Z palet se dá vyrobit cokoliv. Nábytek z palet, poličky z částí palet, květináče a mnoho dalšího … popusťte uzdu své fantazii. Přejeme všem mladým lidem, aby si užili své stylové první bydlení!

Naše tipy na další stylové čtení:

Ke krásnému paletovému nábytku se budou hodit i stylové dekorace. Kde je sehnat levně? To se dozvíte v článku ZDE. Chcete si je vyrobit sami? Návod je ZDE.