My Češi jsme národ kutilů, kteří mají velmi kladný vztah k různorodým činnostem kolem bytu, domu i zahrady. Ruční práce jsou u nás velmi oblíbené a rozšířené, věnují se jim asi dvě třetiny Čechů. To je úžasné! Má to své důvody. Máme rádi hezké věci a víme, že to, co si člověk vyrobí sám, patří k nejcennějším kouskům v našich domovech. Když sami vyrobíme někomu něco z lásky, je to zase krásné gesto plné citu. Ruční práce také dle psychologů odbourávají stres a zahání chmury. Soustředíme se na práci a všechny starosti jsou aspoň na chvilku pryč. Pojďte se tedy s námi podívat na pár našich tipů, jak relaxovat ruční prací a vyrobit si něco hezkého do bytu vlastníma rukama.

Svícny a svíčky vlastní výroby

Světlo, které potěší …

Můžete mít radost z každé uvolněné sklenice od okurek, nakoupit skleničky za pár korun v Ikea nebo si koupit klasické skleněné svícínky na čajové svíčky. Potom už tvoření a vaší fantazii nic nebrání. Možností, jak vyrobit krásné svícínky, je totiž celá řada.

Můžete jít i cestou, kdy si pořídíte různé barvy, spreje nebo vosky na sklo a vytvoříte veselé svícínky, jak vás napadne. Z papíru potom můžete vystřihovat šablony, které použijete tak, abyste získali různé tvary přesně tak, jak se vám to líbí.

Další možností je kreativně využít různé provázky, drátky, papírovou krajku, skleněné kamínky, mušle, květiny a mnoho dalších materiálů, ze kterých vzniknou skutečně originální svícny vaší vlastní výroby. Inspirujte se naší fotogalerií …

 

 

Pokud se rozhodnete vyrábět vlastní svíčky, bude vám stačit knot, vosk a něco, kam vosk nalijete. Můžete ale experimentovat s vonnými oleji, s barvami i s tím, kam umístíte knot, který zalijete voskem.

Náš TIP: Hezkým nápadem je třeba nalít vosk do formiček na pečení. Pokud budou papírové, můžete svíčky potom “vyloupnout” a mít je samostatně.

Svíčky ze srdíčkových formiček na pečení.

 

Efektní patchwork je oblíbená ruční práce

Krásný kousek textilu, který oživí každý domov …

Ti z vás, kteří rádi něco šijete, jste určitě zaznamenali patchwork, tedy specifickou textilní techniku šití. Slovo “patch” znamená v angličtině “záplata”, slovo “work” pak znamená “práce”. Dohromady to tedy můžeme pochopit jako “práce se záplatami”.

Patchworková historie

Pokud se zaměříme na historii této “záplatové” techniky šítí, budeme se muset vrátit do Číny v období kolem osmého století našeho letopočtu. V té době vznikl nejstarší dochovaný patchwork. Krásný kousek byl sešitý z kousků barevných hedvábných látek a jednalo se pravděpodobně o buddhistické obřadní roucho.

V 17. století v Anglii se pak stal patchwork velmi oblíbenou technikou k výrobě krásných přehozů a závěsů. Patchwork tenkrát zasáhl všechny společenské vrstvy. Krásné kousky se vyráběly v majestátních šlechtických sídlech i v chatrčích na venkově.

Návody na různé patchwork techniky

Smysl celé patchwork techniky byl v minulosti především ve využití všech kousků starších látek, dnes je patchwork spíše moderní záležitostí. Můžete pouze sešívat čtverce různých látek a dojít ke krásnému výsledku, ale s patwork technikou se dá i velmi dobře vyhrát.

Pokud vlastníte šicí stroj, tak můžete využít techniky, které se říká “sendvič”. Horní vrstvu sešitých materiálů tvoří patchwork, uprostřed bývá výplň (rouno) a spodní vrstvu tvoří látka. Celý tento “sendvič” je pohodlné ušít na stroji, ale je možné jej i ozdobně prošít drobnými stehy. Takto sešitý patchwork je pak třeba krásným přehozem na postel a nazývá se “quilt”. 

Náš TIP: Anglický patchwork je speciální svým specifickým postupem šití, který se nazývá “english paper piecing”. Tato technika spočívá v papírových šablonách, které jsou vystříhány do požadovaných tvarů. Tyto papírové šablony se pak obalí ústřižky látek a jsou následně sešívany k sobě. Touto technikou je možné vytvořit nádherné obrazce z látek a mít z patchworku skutečné potěšení i krásné textilní doplňky do bytu. 

 

Moderní lapač snů, který si vyrobíte sami

Noční můry k vám neproniknou …

Význam lapače snů

Mnoho lidí si myslí, že lapač snů má sloužit pro odhánění zlých snů. Pravdou ale je, že staří indiáni přisuzovali lapači snů úplně jinou funkci. Lapač snů má být magnetem, magnetem na sny, které si přejeme. Podle mnoha pověstí má také přinášet do domova klid a pohodu.

Jakou barvu zvolit pro váš lapač snů?

Podle toho, jaký sen si přejete …

Žlutý lapač snů – optimistické sny, ve kterých jste šťastní

Oranžový lapač snů – sny o rodině a kariéře

Červený lapač snů –  sny se sexuální tématikou nebo dobrodružné sny

Modrý lapač snů –  klidné sny o duševním pohodě, rovnováze a harmonii

Zelený lapač snů – sny o přírodě, zdraví a urovnávání vztahů

Fialový lapač snů – magické sny o rituálech nebo okultních záležitostech

Bílý lapač snů – sny nevinné a klidné, které dopřejí odpočinek

Černý lapač snů (nedoporučuje se) –  sny tíživé, o bolestech, utrpení nebo smrti

Návod, jak si vyrobit vlastní lapač snů

Výroba vlastního lapače snů není nic složitého a zvládne ji každý. Může to být i krásné tvoření s dětmi, které určitě výrobu zvládnou také.  Vše, co budete potřebovat naleznete v této přehledné infografice.

Návod, jak si vyrobit pravý lapač snů – stačí 4 jednoduché kroky!

Krok 1

Vrbovou větvičku nebo drátek ohneme do kruhu a převážeme provázkem. Kolečko si můžeme i koupit. Doporučený průměr je asi 20 centimetrů.

Podél celého kroužku omotáme proužek látky, stužku nebo provázek dle našeho výběru. Postupujeme tak, aby celé kolečko bylo rovnoměrně pokryto a nikde nebylo vidět.

Krok 2

Rozdělte si obvod kruhu na několik stejných částí a v daném bodě vždy udělejte očko po celém kruhu až se dostanete k prvnímu očku. Další “kolo” už budete proplétat bavlnku pouze středy oček až se dostanete ke středu, kde zapletete korálek.

Krok 3

Vezmeme si bavlnku či proužky kůže, navlékneme na ně korálky a přilepíme pírka. Fantazii se meze nekladou, můžeme si na náš lapač vyrobit mnoho různých ozdob.

Krok 4

K výslednému vypletenému kruhu připevníme pírka na bavlnkách a další ozdoby, které jsme si vyrobili.

Hotovo! 🙂

Před spaním se lapač snů zavěsí do místnosti, kde budete spát. Nejlepší prý je, když je přímo nad hlavou. Přejeme sny vašich snů!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 „Když někdo tvoří myslí, tedy přímo z hlavy, používá k tomu nástroj, který je polarizovaný, je jím samotná mysl. A jakkoliv by byl původní záměr pro tvoření dobrý, bude mysl, která je tak nastavená, vždy tvořit obě polarity – dobrou i špatnou. Radím ti, ať zkoušíš tvořit pouze z posvátného místa v srdci, protože srdce zná jen jednotu, a tím pádem stvoří výhradně to, co je zamýšleno, aniž by k tomu přibyla temná stránka.“ 

Hermes Trismegistos 

 

Další TIPY na stylové čtení:

Doporučujeme si přečíst i náš článek o levných dekoracích, kde můžete najít inspiraci na další dekorace do vašeho stylového domova. Tyto naše tipy se vám určitě budou hodit i pro nákup materiálu pro vaše tvoření …

Jak si vyrobit “vítací tabulku”? Návod naleznete v článku o stylových předsíních.