Míváte často návštěvy, které se u vás zdrží přes noc nebo pobydou i více dní? Potřebujete ubytovat obchodního partnera, kamaráda nebo přítele, ale nesehnali jste pro ně místo v hotelu? Pokud máte dostatek prostoru, vyřeší vaši situaci pokoj pro hosty. I když to někomu může připadat jako zbytečný přepych, nelze popřít řadu dalších výhod, které takto využitý prostor přináší. Když není přítomna žádná návštěva, může být pokoj pracovnou, relaxační místností nebo další ložnicí pro chvíle odděleného spaní. A hosté vaši vstřícnost ocení, získají soukromý prostor a vy se s nimi nebudete muset dělit o ten svůj.

Jakou místnost hostům vyčlenit

Přemýšlíte o tom, která místnost vašeho domu nebo bytu by byla pro umístění pokoje pro hosty nejvhodnější? Určitě uvažte několik hledisek, které by měl hostinský pokoj splňovat:

  • umístění v klidné zóně domu nebo bytu,
  • dostatečná vzdálenost od kuchyňských zvuků i dětského pokoje,
  • alespoň částečná izolace od zvuků zvenčí,
  • blízkost místností určených pro hygienu,
  • pokud je to možné, vlastní hygienické zázemí.

Samozřejmě musíte vycházet s prostorových dispozic vašeho obydlí. Je také možné pojmout místnost pro hosty jako multifunkční, například jako knihovnu nebo pracovnu, která slouží i pro příležitostné spaní. Takový pokoj lze zařídit  i ve větším panelovém bytě.

Zařízení v jednotném stylu

I když nebudete pokoj pro hosty využívat stále, stejně zůstává součástí celého bytu. Proto by měl být také obdobně vybaven. Je dobré volit zařízení i výzdobu neutrální povahy, místnost bude sloužit návštěvám různého zaměření i věku. Jako barva stěn je ideální bílá, odstíny hnědé, popřípadě šedá.

Stěny by měly zdobit vkusné obrázky, reprodukce nebo fotografie. Rozhodně nepoužívejte vyřazené kusy nábytku, neladily by a narušovaly příjemnou atmosféru, kterou chcete vytvořit. Nejvhodnější je méně výrazný dřevěný nábytek, doplněný kobercem v teplých barvách. Ve stejném stylu by měly být voleny i doplňky.

Do pokoje pro hosty se hodí dřevěný nábytek, teplé barvy, pohodlná postel a přátelská atmosféra.

Hlavní je pohodlný spánek

Nejdůležitějším, i když zdaleka ne jediným prvkem vybavení pokoje pro hosty je dostatečně velká kvalitní postel. Nemusíte pořizovat nijak drahé zařízení, investujte raději do matrace, ta je pro pohodlný spánek důležitější.

I v malé místnosti lze umístit dvojlůžko pro případ, že k vám na návštěvu přijede pár. Je samozřejmě možné využít rozkládací variantu, většina výrobků je dostatečně ergonomická a přizpůsobená pro občasné spaní.

Někdy je dobrou volbou i pohovka s možností rozložení a s úložným prostorem. Pokud je to možné, vyhněte se rozkládacím lehátkům, která sice nezaberou tolik místa, ale nejsou pohodlná a nemusí být zcela bezpečná. Jinou možností je víceúrovňová válenda, jejíž část se dá vysunout a vznikne tak dvoupostel.

Pokoj pro hosty můžete dovést k dokonalosti

Hostinský pokoj by neměl být pouhým místem k přespání. Jako vzorní hostitelé můžete do pokoje přidat i další doplňky, které vašim hostům zpříjemní pobyt a určitě je potěší. Zdrží se váš host déle? Pak bude určitě potřebovat prostor pro své věci, aby je mohl vybalit, rozložit a pověsit. Hrabat se v kufrech nebo o ně zakopávat rozhodně není oblíbenou činností žádného návštěvníka. Máte-li dostatek prostoru, umístěte do pokoje šatní skříň, v opačném případě alespoň komodu. Zde by měly být uloženy také potřebné lůžkoviny, ručníky a náhradní hygienické potřeby.

U postele by neměl chybět stolek s lampičkou či jiný odkládací prostor. Někdy je vítaný také pracovní stolek a židle, popřípadě televize, křeslo a menší knihovnička pro trávení klidného večera, kdy se hostu nedaří ihned usnout. I váš host může trpět nespavostí, tak mu kniha na nočním stolku jistě udělá radost. Nejen dámské návštěvy uvítají i větší zrcadlo.

Bruschetta pochází z Itálie a je skvělým a rychlým občertstvením nejen pro nečekanou návštěvu. Stačí opéct bagetku a na ní dát nakrájená rajčata a česnek. Pak už stačí jen pokapat olivovým olejem, osolit, opepřit a přidat bazalku.

I nečekané návštěvě můžete nabídnout malé občerstvení

Dorazila k vám neočekávaná návštěva nebo jste se na příchod hostů nestihli připravit? Kávu, víno nebo jiné nápoje většinou doma jsou, horší to však bývá s něčím menším k zakousnutí – pokud tedy nechcete podávat jen sušenky, brambůrky nebo oříšky, které většina lidí mívá doma v zásobě. Zbyly vám rohlíky, veka či toustový chleba? Pak můžete vyrobit rychle chuťovky z toho, co objevíte v lednici. Oblíbené jsou jednoduché chuťovky s máslem, kolečkem klobásy a okurky s vlaječkou z kousku plátkového sýra.

Máte-li raději pomazánky, jednoduše je připravíte ze základu z másla, taveného sýra a trochy majolky. Do tohoto základu nastrouhejte sýr Niva a utřete. Namažete na pečivo a ozdobíte kuličkou hroznového vína.

Tentýž základ můžete použít i na křenovou pomazánku, stačí přidat lžíci naložené křenové směsi a namazané pečivo ozdobit jádry vlašských ořechů. Pokud do základu přidáte více majolky, lze ho použít jako dip s nejrůznějším kořením nebo bylinkami a namáčet do něj krekry. Stačí být kreativní a návštěvníci nepoznají, že nebyli očekáváni. Více receptů na rychlé a zdravé jednohubky najdete např. zde.

Co dělat, když nemáte dostatek prostoru

Nemáte dostatečně velký byt, takže si nemůžete dovolit samostatný pokoj pro hosty? Pak si pořiďte alespoň vhodnou matraci pro hosty určenou pro příležitostné spaní nebo skládací postel. Nezapomeňte ani na sadu peřin a ložní povlečení, do koupelny přidejte ručníky a osušky a mějte v zásobě i nový zubní kartáček.

Nakupte také více jídla a menšího občerstvení, večer se jistě bude hodit láhev vína či další nápoje. Místo pro spaní umístěte do klidnější zóny bytu. V každém případě se snažte, aby byl váš host spokojený a mohl si užít kvalitní spánek i na návštěvě.