Jste minimalistou, který chce, aby v jeho domově vynikla čistá krása designových kousků nábytku nebo doplňků? Už vás nebaví přecpaný domov, kde jen neustále utíráte prach z malinkých dekorací? Pak pro vás bude purismus, puristický styl bydlení, to pravé.

Co to znamená „purismus“?

Slovo „purismus“ pochází z latinského slova „purus“, které v překladu znamená „čistý“. Tento směr se snaží především o stylovou čistotu v tvorbě.

Nejedná se pouze o styl v bydlení, ale existuje třeba i architektonický purismus, který má dva směry. První směr se zabývá obnovou historických budov a snaží se o zachování původního stylu. Druhý směr je potom stylem moderní architektury, který se odklání od veškeré zdobnosti.

V oblasti bydlení je puristický styl synonymem pro stylovou čistotu s velkým důrazem na detail. Jedná se o velmi moderní styl, kde v puristicky pojatém interiéru nenaleznete zbytečné doplňky, dekorace a ozdoby. Puristický styl je o odvaze k velkorysosti, o volných plochách, monochromatických barvách a o schopnosti nechat vyniknout čistotě stylu i designovým kouskům v interiéru. Díky tomu, že se v puristických interiérech nachází menší počet nábytku, dekorací i doplňků, všechny jednotlivosti v interiéru krásně vyniknou.

Jednoduchý, nekomplikovaný a vzdušný interiér obývacího pokoje v puristickém stylu. Všimněte si důrazu na osvětlení černobílých fotogarfií.

Materiály a barvy interiéru v puristickém stylu

Puristickému stylu dominují barvy černá a bílá, které se doplňují přírodními materiály – kvalitním masivním dřevem, kůží i kovem. Potlačuje se barevnost, množství doplňků i nábytku. Puristický interiér by však měl být propracovaný a dokonale sladěný, vynikne tam totiž každá nedokonalost.

Luxusní záležitosti puristického stylu bydlení

  • Když se v rámci puristického stylu omezíte jen na pár kusů nábytku a doplňků, budete si moct dovolit větší luxus. Volte luxusní přírodní materiály jako hedvábí, vlnu, kožešiny, kašmír a další. Kvalita ve velkoryse pojatém velkém prostoru krásně vynikne a kvalitní kousky vás budou těšit dlouhou dobu.
  • Hlavní barvy puristického stylu, tedy černou a bílou, doplňte luxusními jemnými přírodními barvami, které vždy udržujte v harmonii.
  • Designové kousky také vyžadují kvalitní osvětlení. Puristický styl se velmi soustředí na osvětlení tak, aby vše vyniklo. Hrajte si s osvětlením, pokud máte třeba krásnou černobílou fotografii na stěně, dopřejte jí vlastní osvětlení.
Minimalistický koutek oživí zajímavé osvětlení.
  • Nenechte se svést ze své cesty. Všechny dárky, suvenýry i doplňky do bytu po babičce nemilosrdně zavřete do skříňky. Lapače prachu, veškeré drobnosti a dekorace,  jsou v interiéru v puristickém stylu zcela nežádoucí.

Užijte si luxus puristického stylu bydlení

Krásně provedený interiér v puristickém stylu by měl majitelům, tedy puristům, přinášet téměř meditativní atmosféru, kde je nic neruší. Nekomplikovanost, krása materiálů, čistých linií i designových kousků pak potěší duši každého puristy.

Tento styl určitě není pro každého, ale potěší minimalisty, kteří si chtějí užívat pohodlí svého domova, ale zároveň zachovat vzdušnost a nekomplikovanost prostoru. Kdo říkal, že člověk potřebuje domov přecpaný věcmi? Pokud se často cítíte ve svém domově stísněně, možná je čas popřemýšlet … nejste náhodou purista? 🙂

 „Komu nestačí málo, tomu nestačí nic.“

Epikúros ze Samu

Další čtení o různých stylech bydlení?