Chataření a chalupaření u nás nikdy nevyšlo z módy. Nyní ale zažívá skutečný boom. Chalupy už dávno nejsou místem, kam odvážím starý nepotřebný nábytek, a kde to zařizujeme tak nějak „co dům dal“. Interiéry chat a chalup umíme opravdu „vymazlit“. Takže začněme od podlahy.

Na chalupu patří přírodní materiály

Pokud si koupíte chalupu a chcete ji dodat šmrnc, nebo stávající nemovitost rekonstruujete, otázka podlahy určitě přijde na pořad dne. Na chaty a chalupy se samozřejmě nejvíce hodí přírodní materiály, které korespondují s blízkostí přírody. Chalupě na kraji lesa, kde to voní jehličím a kde už brzy zrána zpívají ptáci, prostě sluší dřevo. Dřevěná podlaha je luxus, který chalupám rádi dopřejeme.

U dřeva pozor na prostředí v chalupě

U chat a chalup se v souvislosti s dřevěnou podlahou můžeme obávat vlhkosti. Dřevo jako přírodní materiál je samozřejmě citlivé na vlastnosti prostředí – zejména na teplotu a relativní vlhkost vzduchu.

Ideální pro dřevěné podlahy je stálé prostředí. Pokud dřevěné parkety stále opakovaně přijímají a vydávají vlhkost, mohou bobtnat a sesychat. Vše se dá ale řešit a podlahu musíte především vybírat dle podmínek.

Dřevěnou masivní podlahu lze několikrát přebrousit, a tedy i kompletně zrenovovat

Dřevěný masiv je klasikou a zárukou vysoké kvality zároveň. Masivní dřevěná prkna vynikají značnou výškou, díky tomu je možné podlahu opakovaně renovovat. Výška prken – u dřevěných podlah Esco se jedná o 20 mm – se také stará o dobrou tepelnou a zvukovou izolaci. Teď se ale dostáváme k výše zmíněnému problému – dřevěný masiv je náchylnější na nadměrnou vlhkost a kolísání teplot.

Jak to máte na chalupě vy? Jezdíte na ni celoročně a celoročně na ní také temperujete? Nebo tam jezdíte jen v létě a na zimu zazimováváte? V druhém případě po dřevěném masivu nesahejte.

Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou odolnější

Stabilnější a odolnější proti vyboulení a praskání jsou podlahy dřevěné vícevrstvé, které tvoří dvě nebo tři dřevěné vrstvy proti sobě křížem sklížené. I tyto podlahy lze brousit a tím také renovovat. Při jednom broušení se odstraní necelý milimetr dřeva. U podlah Esco se výška nášlapné vrstvy pohybuje mezi 3 a 5 mm.

Dřevěné podlaze vyhovuje stabilní prostředí

Pokud chcete, aby se vaší podlaze dlouho dobře dařilo, snažte se v interiéru udržovat optimální prostředí, které u dřeva znamená vlhkost v rozmezí mezi 45 a 60 % a teplota mezi 17 a 25°C. V zimních měsících může vzdušná vlhkost klesat mnohdy až pod 30 %. Pokuste se docílit vyšší relativní vlhkosti – i třeba jen primitivními zvlhčovači prostředí.

Olejovaná dřevěná podlaha nevyžaduje složitou údržbu

Co se týče povrchové úpravy dřevěné podlahy, současné trendy jasné upřednostňují olej, který dřevo lehce ztmaví a zvýrazní jeho přirozenou krásu. Údržba olejované podlahy není přitom nijak složitá. Postačí pravidelnost v zametání a luxování. Dle znečištění je třeba podlahu několikrát za měsíc vytírat dobře vyždímaným hadrem.

Asi po dvou až třech letech dřevěnou olejovanou podlahu přeolejujte ošetřujícími oleji. Olejovanou podlahu lze oproti lakované snáze opravit. Poškozené místo je možné vyplnit tmelem a vytvořit tak tmelený suk, který stačí přeolejovat. Při opatrném zacházení a používání například filcových podložek na nohách nábytku ale zůstane dřevěná podlaha dlouho jako nová.

U pěkné podlahy na chalupu ale nerozhodují jen vlastnosti – důležitý je i vzhled. Přirozená krása dřeva se do klasického chalupářského interiéru náramně hodí. Barevnost volte dle celkového zařízení chalupy. Světlá podlaha je klasikou rustikálního stylu, která příjemně prosvětlí místnost. Tmavá podlaha dodá interiéru dramatičnost a působí luxusnějším dojmem. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.

Dřevěnou podlahu doplňte dřevěnými dveřmi

Když už je řeč o vzhledu a estetice, dřevěnou podlahu je třeba stylově doplnit – nejlépe dřevěným nábytkem a samozřejmě dřevěnými dveřmi. Protože dveře jsou stejně jako podlaha prvkem, který v interiéru neměníte každou sezónu, měly by být kvalitní – dveře z dřevěného masivu Czech Door jsou takřka nesmrtelné. Navíc jsou ideální součástí zdravé domácnosti. Dřevo nepřitahuje prach a dveře Czech Door jsou ošetřené jen ekologicky čistými barvami a laky na vodní bázi, mořidly, vosky, oleji či patinou.

Dřevo na naše chaty a chalupy zkrátka patří. Skvěle vypadá a v interiéru vykouzlí útulné teplo. Dle učení feng shui dřevo zaručuje hluboký a uklidňující spánek. Takže pokud si chcete jezdit na chalupu především odpočinout, jsou dřevěné podlahy a dveře tím pravým!