Světová autorita, které svěřil barvy celý svět, nese název Pantone Color Institute a každý rok vyhlašuje barvu roku. Módní návrháři, interiéroví designéři a další lidé, kteří pracují s barvami, tak vždy před koncem roku napjatě očekávají vyhlášení barvy pro rok následující. 

Nejde jen o barvu … 

Rok 2020 byl ve znamení boje s pandemií koronaviru a moc dobrého nám nepřinesl, ale zase nás všechny mnohé naučil. Je to snad víra, že rok 2021 přinese lepší zprávy, která inspirovala odborníky na barvy z Pantone Color Institute k tomu, že pro rok 2021 nezvolí jen jednu barvu, ale hned kombinaci dvou barev. Před vyhlášením barvy roku totiž neanalyzují jen současné trendy, ale také společenské dění a situaci ve světě. Zvolená barva tak vždy nese i nějaké poselství.

Kombinace základní šedé a jasně žluté

Šedá může být pro někoho nudná, v kombinaci s jasnou žlutou ale vytváří zajímavou kombinaci, která má k všednosti daleko. V interiéru pak tyto dvě barvy můžete snadno použít a získat tak skutečně stylový vzhled

barvy roku 2021. šedá a žlutá
Barvy roku 2021 podle Pantone Color Institutu, základní šedá a jasně žlutá.

Šedá by měla být symbolem vytrvalosti a síly, navíc také podporuje myšlení. Jasně žlutá je pak jako slunce samo. Snadno si ji spojíme se štěstím, nadějí, radostí a teplem. Krásně podporuje kreativního ducha a aktivitu. I do těch nejtmavších místností navíc umí tato krásná a optimistická barva vnést světlo. 

Kombinace základní šedé a jasně žluté vypadá skvěle společně s bílou a dřevem.

Společně pak tyto barvy mají symbolizovat krásné spojení síly a optimismu, které v této době potřebujeme nejvíce. Pantone Color Institute pak do těchto barev ukryl další malé poselství. Šedá bez žluté je nevýrazná, žlutá bez šedé je pak výrazná příliš. Stejně jako optimismus nám dodává sílu a síla nás zase vede k optimismu. Jedno bez druhého si lze jen těžko představit. 

Jak využít barvy roku 2021 v interiéru? 

Šedou můžete využít na větší plochy, tedy na podlahu, pro výmalbu či na nábytek. Vždy ji kombinujte s neutrální bílou či s nějakou další výraznější barvou, což v tomto případě bude jasně žlutá.  Žlutou pak použijte na menší plochy a na dekorace

Tato barevná kombinace se pak bude hodit hlavně do obytných místností, kde šedá podpoří myšlení a žlutá dobrou náladu. Volte ji tedy například do obývacího pokoje či kuchyně. Naopak pro ložnici se příliš nehodí výrazně žlutá barva, tam volte spíše tlumené barvy. Do dětského pokoje tato kombinace také není příliš vhodná, šedá je pro většinu dětí příliš strohá a smutná. 

Inspirace – obývací pokoje v barvách roku 2021

Inspirace – kuchyně v barvách roku 2021

Zdroj všech obrázku: pinterest.com