Ceny energií stoupají závratným tempem a zdražování elektřiny se dotýká již naprosto všech. Je proto namístě zjistit, jak šetřit energie a také do jakých moderních technologií se vyplatí investovat, aby vám pomohly snížit energetickou náročnost i uhlíkovou stopu vaší domácnosti, aniž byste přišli o požadovaný komfort.

Energetická krize a vysoké ceny elektřiny a plynu

Aktuální situace na energetickém trhu je skutečně nevídaná. Kromě vysokých cen energií se na rozpočtech mnoha domácností podepsaly i krachy alternativních dodavatelů. Vyhlídky do budoucnosti přitom nejsou příliš optimistické a odborníci nepředpokládají brzké snižování cen energií.

Tato situace s sebou nese ale i něco pozitivního – zdražování elektřiny a plynu mnohé lidi motivuje k investicím do úsporných a ekologických řešení, která kromě nižších nákladů přinášejí také vyšší komfort bydlení.

10 tipů, jak okamžitě snížit spotřebu elektřiny a plynu v domácnosti

Způsobů, jak ušetřit za energie, je celá řada. Samozřejmě je potřeba myslet i na drobné každodenní změny, jako je například důkladné vypínání spotřebičů a světel, kratší sprchy apod. V tomto článku se ale zaměříme na ta opatření, která jsou nejefektivnější.

Nejvyšší položkou na účtech za energie je v případě domácností tradičně vytápění domu, následované nehospodárnými spotřebiči.

Nepřetápějte

Byť to může znít banálně, většina českých domácností stále zbytečně přetápí. Snížení teploty o pouhý 1 °C vám přitom může ušetřit v průměru až 6 % nákladů na vytápění, snížení teploty o 3 °C tedy až 18 %. Takového snížení teploty si zcela určitě ani nevšimnete, úspora několik tisíc nebo desítek tisíc korun ročně ale už za povšimnutí jistě stojí. Raději se tedy zachumlejte do pohodlné mikiny a deky.  

V každé místnosti nastavte optimální teplotu zvlášť

Mnoho lidí nastavuje termostat pro celou domácnost na jednu teplotu. To je ovšem velká chyba – pokojovou teplotou kolem 21 °C potřebujete pouze v obýváku a koupelně. V ostatních místnostech (ložnice, kuchyň) ji klidně můžete snížit na 16 °C.

Teplotu v domácnosti během dne regulujte  

Teplotu regulujte nejen v jednotlivých místnostech, ale i v průběhu dne. V noci a přes den, kdy nejste doma, můžete teplotu snížit až o 3 °C. V době vaší delší nepřítomnosti, například během dovolené, domácnost pouze temperujte.

Používejte chytré vytápění domu

S regulací vytápění v jednotlivých místnostech během dne vám pomůžou chytré termostaty, jakými je například Honeywell Evohome. U těchto termostatů lze nastavit týdenní režim pro každý pokoj zvlášť, čímž maximálně optimalizujete provoz topné soustavy. Navíc můžete chytré termostaty ovládat kdykoliv a kdekoliv pomocí mobilní aplikace, díky čemuž budete mít vždy dokonalou kontrolu nad spotřebou energií za vytápění domu.

V zimě větrejte krátce a intenzivně. 

Větrejte chytře  

Chytře je potřeba nejen topit, ale i větrat. V zimě větrejte krátce a intenzivně. To znamená, že na pár minut otevřete všechna okna dokořán, čímž rychle vyměníte vydýchaný vzduch v celé domácnosti za čerstvý, aniž byste zbytečně ochladili zdi a podlahy. Vzduch se po zavření oken oteplí během pár minut.

Udržujte topení a spotřebiče v dobrém stavu

Neudržovaný kotel či neodvzdušněný radiátor vám může přinést nemilé překvapení v podobě násobně vyšších nákladů za vytápění – ale bez toho, aby se u vás doma zvýšil tepelný komfort. Stejně tak je potřeba myslet i na pravidelné odmrazování mrazáku, kterým snížíte jeho spotřebu až o 30 %, na odvápnění rychlovarné konvice či kávovaru apod.

Na topení nainstalujte magnetické filtry

Pokud bydlíte v novostavbě, zcela určitě magnetický filtr na topení máte. Instalovat jej ale můžete i na starší otopné soustavy. Toto jednoduché zařízení totiž z vody v topení odstraní veškeré magnetické nečistoty, díky čemuž udržuje topnou soustavu, kotel i jednotlivé komponenty v perfektní kondici.

Pořízení moderních úsporných spotřebičů se vám vyplatí.

Vyměňte staré spotřebiče a žárovky

Jistě, nákup nových spotřebičů je větší investice a nelze očekávat, že ze dne na den vyměníte veškerou elektroniku v domácnosti. Motivací k tomuto kroku vám ale může být malé srovnání spotřeby staré lednice a moderní lednice se stejným objemem v nejvyšší energetické třídě:

  • Stará lednice s mrazákem se spotřebou 1,4 kWh za den: roční náklady při aktuální sazbě 7 Kč/kWh činí 3,577 Kč.
  • Nová úsporná lednice s mrazákem se spotřebou 0,3 kWh za den: roční náklady při aktuální sazbě 7Kč/kWh činí 766 Kč.

Podtrženo a sečteno, roční úspora je bezmála 3,000 Kč, takže návratnost investice do nové lednice je zhruba 5 let. Pokud zvažujete nějakou větší investici, nejvýznamnějších úspor dosáhnete pořízením tepelného čerpadla, případně solárních panelů, které vám navíc přinesou i energetickou nezávislost.

Využívejte EKO a stand-by režimy

Moderní spotřebiče kromě vyšší energetické třídy mnohdy nabízejí i úsporné EKO režimy. Myčka může mýt při nižší teplotě, pračka zase ždímat při nižších otáčkách apod. Pokud si odskočíte od počítače nebo televize, přepněte je do režimu stand-by.

Investujte do zateplené fasády a kvalitních oken

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Kvalita samotné stavby je naprosto klíčová pro spotřebu energií. Zateplená fasáda a kvalitní okna jsou dnes již nezbytností, kterou není radno podceňovat. Starší domy mnohdy nesplňují ani minimální energetické a ekologické standardy, což v řeči čísel může znamenat až desetinásobné náklady na bydlení.

Dodržujte našich deset doporučení a minimalizujte náklady za energie i vy. Energetická krize se tak na vašem rodinném rozpočtu nemusí téměř vůbec podepsat.

TIP: Pokud máte finančně dobré období, nenechávejte peníze ležet na běžném účtu. Mezi další možnosti, jak ušetřit peníze, je založení spořícího účtu nebo jiného produktu, kde si můžete tvořit finanční polštář pro nenadálé životní situace.