Ceny energií stoupají závratným tempem a zdražování elektřiny se dotýká již naprosto všech. Je proto namístě zjistit, jak šetřit energie a také do jakých moderních technologií se vyplatí investovat, aby vám pomohly snížit energetickou náročnost i uhlíkovou stopu vaší domácnosti, aniž byste přišli o požadovaný komfort.

Energetická krize a vysoké ceny elektřiny a plynu

Aktuální situace na energetickém trhu je skutečně nevídaná. Kromě vysokých cen energií se na rozpočtech mnoha domácností podepsaly i krachy alternativních dodavatelů. Vyhlídky do budoucnosti přitom nejsou příliš optimistické a odborníci nepředpokládají brzké snižování cen energií.

Tato situace s sebou nese ale i něco pozitivního – zdražování elektřiny a plynu mnohé lidi motivuje k investicím do úsporných a ekologických řešení, která kromě nižších nákladů přinášejí také vyšší komfort bydlení.

10 tipů, jak okamžitě snížit spotřebu elektřiny a plynu v domácnosti

Způsobů, jak ušetřit za energie, je celá řada. Samozřejmě je potřeba myslet i na drobné každodenní změny, jako je například důkladné vypínání spotřebičů a světel, kratší sprchy apod. V tomto článku se ale zaměříme na ta opatření, která jsou nejefektivnější.

Nejvyšší položkou na účtech za energie je v případě domácností tradičně vytápění domu, následované nehospodárnými spotřebiči.

Nepřetápějte

Byť to může znít banálně, většina českých domácností stále zbytečně přetápí. Snížení teploty o pouhý 1 °C vám přitom může ušetřit v průměru až 6 % nákladů na vytápění, snížení teploty o 3 °C tedy až 18 %. Takového snížení teploty si zcela určitě ani nevšimnete, úspora několik tisíc nebo desítek tisíc korun ročně ale už za povšimnutí jistě stojí. Raději se tedy zachumlejte do pohodlné mikiny a deky.  

V každé místnosti nastavte optimální teplotu zvlášť

Mnoho lidí nastavuje termostat pro celou domácnost na jednu teplotu. To je ovšem velká chyba – pokojovou teplotou kolem 21 °C potřebujete pouze v obýváku a koupelně. V ostatních místnostech (ložnice, kuchyň) ji klidně můžete snížit na 16 °C.

Teplotu v domácnosti během dne regulujte  

Teplotu regulujte nejen v jednotlivých místnostech, ale i v průběhu dne. V noci a přes den, kdy nejste doma, můžete teplotu snížit až o 3 °C. V době vaší delší nepřítomnosti, například během dovolené, domácnost pouze temperujte.

Používejte chytré vytápění domu

S regulací vytápění v jednotlivých místnostech během dne vám pomůžou chytré termostaty, jakými je například Honeywell Evohome. U těchto termostatů lze nastavit týdenní režim pro každý pokoj zvlášť, čímž maximálně optimalizujete provoz topné soustavy. Navíc můžete chytré termostaty ovládat kdykoliv a kdekoliv pomocí mobilní aplikace, díky čemuž budete mít vždy dokonalou kontrolu nad spotřebou energií za vytápění domu.

V zimě větrejte krátce a intenzivně. 

Větrejte chytře  

Chytře je potřeba nejen topit, ale i větrat. V zimě větrejte krátce a intenzivně. To znamená, že na pár minut otevřete všechna okna dokořán, čímž rychle vyměníte vydýchaný vzduch v celé domácnosti za čerstvý, aniž byste zbytečně ochladili zdi a podlahy. Vzduch se po zavření oken oteplí během pár minut.

Udržujte topení a spotřebiče v dobrém stavu

Neudržovaný kotel či neodvzdušněný radiátor vám může přinést nemilé překvapení v podobě násobně vyšších nákladů za vytápění – ale bez toho, aby se u vás doma zvýšil tepelný komfort. Stejně tak je potřeba myslet i na pravidelné odmrazování mrazáku, kterým snížíte jeho spotřebu až o 30 %, na odvápnění rychlovarné konvice či kávovaru apod.

Na topení nainstalujte magnetické filtry

Pokud bydlíte v novostavbě, zcela určitě magnetický filtr na topení máte. Instalovat jej ale můžete i na starší otopné soustavy. Toto jednoduché zařízení totiž z vody v topení odstraní veškeré magnetické nečistoty, díky čemuž udržuje topnou soustavu, kotel i jednotlivé komponenty v perfektní kondici.

Pořízení moderních úsporných spotřebičů se vám vyplatí.

Vyměňte staré spotřebiče a žárovky

Jistě, nákup nových spotřebičů je větší investice a nelze očekávat, že ze dne na den vyměníte veškerou elektroniku v domácnosti. Motivací k tomuto kroku vám ale může být malé srovnání spotřeby staré lednice a moderní lednice se stejným objemem v nejvyšší energetické třídě:

  • Stará lednice s mrazákem se spotřebou 1,4 kWh za den: roční náklady při aktuální sazbě 7 Kč/kWh činí 3,577 Kč.
  • Nová úsporná lednice s mrazákem se spotřebou 0,3 kWh za den: roční náklady při aktuální sazbě 7Kč/kWh činí 766 Kč.

Podtrženo a sečteno, roční úspora je bezmála 3,000 Kč, takže návratnost investice do nové lednice je zhruba 5 let. Pokud zvažujete nějakou větší investici, nejvýznamnějších úspor dosáhnete pořízením tepelného čerpadla, případně solárních panelů, které vám navíc přinesou i energetickou nezávislost.

Využívejte EKO a stand-by režimy

Moderní spotřebiče kromě vyšší energetické třídy mnohdy nabízejí i úsporné EKO režimy. Myčka může mýt při nižší teplotě, pračka zase ždímat při nižších otáčkách apod. Pokud si odskočíte od počítače nebo televize, přepněte je do režimu stand-by.

Investujte do zateplené fasády a kvalitních oken

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Kvalita samotné stavby je naprosto klíčová pro spotřebu energií. Zateplená fasáda a kvalitní okna jsou dnes již nezbytností, kterou není radno podceňovat. Starší domy mnohdy nesplňují ani minimální energetické a ekologické standardy, což v řeči čísel může znamenat až desetinásobné náklady na bydlení.

Dodržujte našich deset doporučení a minimalizujte náklady za energie i vy. Energetická krize se tak na vašem rodinném rozpočtu nemusí téměř vůbec podepsat.