Plánujete si postavit na pozemku vlastní studnu a nevíte, jaký typ čerpadla je pro ni nejvhodnější? V našem článku se dozvíte vše, co k výběru správného čerpadla potřebujete.

Jak čerpat vodu z vrtané a kopané studny  

Abyste mohli vybrat správné čerpadlo, musíte nejdříve znát několik technických informací o vašem zdroji vody. Zaprvé, vrt a studna není totéž. Studnou se rozumí kopané povrchové studny, které čerpají vodu z vrchních vrstev půdy. Vrty jsou naopak hluboké a mnohem užší. Zpravidla si kvalitnější a stabilnější zdroj vody zajistíte právě vrtem, který není tolik závislý na srážkách a který navíc čerpá čistou, lidskou činností neznečištěnou vodu z hlubokých vrstev půdy. Proto jsou dnes mnohem častější studny vrtané, a to i v případě, že máte na pozemku mělkou povrchovou vodu.

Pro povrchovou studnu a vrt se používají různé druhy čerpadel. Pro studny do hloubky zhruba 8 metrů lze využít tzv. domácí vodárny anebo samonasávací čerpadla do studny, která jsou umístěna nad studnou. Pro hlubší vrty ale budete potřebovat ponorné čerpadlo, které spustíte přímo do vrtu.

Pro studny hlubší než 8 metrů potřebujete tzv. ponorné čerpadlo. Zdroj: Bola.cz

Parametry čerpadla musí odpovídat parametrům studny nebo vrtu

Jestli máte zdroj vody vhodný pro tzv. samonasávací čerpadla, stačí vám znát pouze potřebný výtlak a průtok čerpadla. Tyto údaje zvolte tak, aby odpovídaly vaší spotřebě vody a čerpadlo do studny vám zajistilo dostatečný tlak. Jednoduše řečeno, musíte vědět, kolik vody a do jaké výšky musí zvládnout dané čerpadlo odčerpat.

V případě ponorného čerpadla je ale výběr poněkud složitější, a kromě výtlaku a průtoku musíte při výběru hlídat i další informace. Mezi základní parametry vrtu, které musíte zohlednit při výběru ponorného čerpadla patří:

  • hloubka vrtu,
  • šířka vrtu,
  • vydatnost vodního zdroje a spotřeba vody.

Vrtané studny jsou zpravidla velmi úzké, a tomu musí odpovídat i šířka čerpadla, aby se do vrtu vešlo. Nezapomínejte navíc nechat dostatečný odstup čerpadla od stěny vrtu, aby se čerpadlo při spouštění nezaseklo o různé nerovnosti a okolní voda mohla chladit elektromotor čerpadla.  

Hloubka vrtu zase musí odpovídat dopravní výšce čerpadla. Vydatnost vodního zdroje a vaše spotřeba vody vám naopak napoví, jaký výkon byste měli od svého čerpadla očekávat. Příliš nízký výkon by vám nezajistil dostatečný proud vody, naopak příliš vysoký výkon by se odrazil na spotřebě energie.

Doplňkové funkce čerpadel

Jestli už máte jasno v základních parametrech čerpadla, je načase zamyslet se i nad možnými doplňkovými funkcemi. Plovoucí sací koš umožňuje čerpadlu čerpat vodu pouze z povrchu hladiny vody, a tedy zabraňuje nasátí mechanických nečistot, které se usazují na dně vrtu. Díky tomu budete mít kvalitnější vodu, a navíc prodloužíte životnost čerpadla, které by se mohlo vlivem mechanických nečistot rychleji zničit.

Některá čerpadla disponují i tzv. plovákovým spínačem. Ten při poklesu hladiny vody pod stanovenou hranici automaticky odpojí motor čerpadla a zabrání tak jeho zničení.

Jak umístit a zapojit ponorné čerpadlo do vrtu

Pro ideální čerpání vody je kromě výběru vhodného čerpadla důležité také jeho umístění a správná instalace.

Instalaci ponorného čerpadla do vrtu zvládnete i svépomocí. Co budete potřebovat?

  • Spouštěcí nerezové lanko, pakliže není součástí čerpadla,
  • přívod elektřiny a kabel vhodný do vody,
  • plastové trubky pro přívod vody ze studny do vodovodu domu.

Čerpadlo smontujte a připojte na trubky, kabel a lanko. Poté jej pomocí lanka spusťte do vrtu do požadované hloubky. Při umístění hlídejte, aby bylo čerpadlo minimálně 30 cm nad dnem, jinak by mohlo nasávat i nečistoty, které se zde usazují. Ideální je mít čerpadlo alespoň metr nad dnem, v případě blátivého dna i 3 metry a více. Některá čerpadla lze umístit i horizontálně, což je žádoucí zejména v případě studní s nízkým vodním sloupcem.

Zároveň však platí, že každé ponorné čerpadlo může mít trochu jiný postup instalace. Řiďte se proto vždy přiloženým návodem a bezpečnostními pokyny výrobce.

První použití a údržba čerpadla do vrtu

Po zapojení čerpadla vám nic nebrání jej začít hned naplno používat. Před spuštěním jej ale nezapomeňte naplnit vodou, protože čerpadlo nikdy nesmí běžet nasucho. Pakliže se jedná o první odčerpávání vody z nového vrtu, je dobré před použitím udělat rozbor vody a v případě potřeby vrt vyčistit.

Správně nainstalované a provozované čerpadlo nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Je ovšem vhodné zhruba jednou za rok zkontrolovat jeho funkčnost, a především jednou za 5 let vyčistit vrt. Znečištěný vrt by totiž mohl zanést čerpadlo a zničit jej.