Přemýšlíte nad koupí stropního ventilátoru, ale chcete, aby ladil s designem vaší místnosti? Stropní ventilátory jsou k dostání v celé řadě provedení. Z hlediska materiálu jsou dostupné větráky z plastu, masivu, překližky, kovu nebo pryskyřice. Výjimkou není ani kombinace materiálů a zpracování podle nejnovějších interiérových trendů. Z čeho můžete vybírat?

Designové stropní ventilátory mohou být dominantou pokoje.

Proč by stropní ventilátor neměl chybět ani u vás doma?

Ventilátor je neocenitelným pomocníkem zejména v létě, kdy dokáže rovnoměrně snížit teplotu v místnosti bez obav ze zdravotních potíží spojených s prouděním studeného vzduchu. Jeho pořízení je navíc finančně mnohonásobně nižší než u mobilní či klasické klimatizace. Ventilátor na strop navíc místnost nepodchlazuje, takže nedochází k teplotním šokům při přechodech mezi vysokými venkovními a nižšími vnitřními teplotami.

Jestliže se rozhodnete pořídit stropní ventilátor se zpětným chodem, plně jej využijete i v zimě. Reverzní stropní ventilátory totiž disponují nejen letním, ale také zimním chodem. Na letní režim se lopatky otáčejí proti směru hodinových ručiček, takže se vzduch fouká směrem dolů a příjemně vás ochlazuje. U zimního režimu se lopatky otáčejí ve směru hodinových ručiček. Chladný vzduch od podlahy se tedy dostává nahoru, kde se promíchá s teplým vzduchem. Ohřátý vzduch cirkuluje a rovnoměrně se rozprostírá po celé místnosti. Díky tomuto systému můžete na energii za vytápění uspořit až 30 %. A to se vyplatí, ne?

Originální řešení centrálního osvětlení

Stropní ventilátory se nejčastěji umisťují doprostřed stropu, aby mohly podat co nejlepší výkon. Co když ale uprostřed stropu máte centrální osvětlení? Řešení je jednoduché, stylové a praktické. Stropní ventilátor s osvětlením!

Celou řadu modelů můžete pořídit s integrovaným světlem, jež může mít podobu bodovek nebo lustru. Stropní ventilátory se světlem se instalují doprostřed stropu, takže se nemusíte trápit s dvojí instalací. Světla zpravidla disponují LED technologií, která šetří nejen energii a peníze, ale také životní prostředí.

Větrák může zároveň plnit funkci centrálního osvětlení.

Před pořízením kombinovaného větráku si zjistěte, zda jej dokáže váš elektrický obvod napájet. Například modely s pětibodovými světly patří mezi náročnější (300 W). Ve většině případů je elektroinstalace bez problémů. Jestliže však nemáte dostatečně silný jistič, bude jej potřeba vyměnit. U kombinovaných modelů je možné individuálně ovládat větrák i osvětlení.

Barva podle nálady

Rádi proměňujete svůj interiér podle posledních trendů nebo v návaznosti na roční období? V tom případě si zamilujete oboustranné lopatky, kdy každá strana lopatek má jinou barvu. Jedna strana může být například tmavá a druhá světla. Zespodu tak uvidíte pouze jednu barvu. Podle potřeby a nálady ji však můžete jednoduše změnit, a to tak, že otočíte lopatky. Místnosti tak dodáte zcela jiný a neokoukaný vzhled.

Nenápadný doplněk nebo dominanta interiéru?

Díky široké nabídce materiálového, tvarového i stylového zpracování si můžete vybrat přesně takový větrák, který bude korespondovat s celkovým zařízením i náladou pokoje.

Jestliže nechcete, aby na sebe stropní ventilátor strhával pozornost a byl spíše nenápadným doplňkem, sáhněte po barvě, která bude odpovídat barvě stropu. Například bílý ventilátor zcela splyne s bílým stropem. V případě, kdy z něj chcete udělat dominantu místnosti, zvolte barvu, která bude s barvou stropu v kontrastu, nebo výrazné zpracování, které na sebe strhne pozornost.

Okázalé zpracování do honosně zařízených interiérů.

Z hlediska tvaru a stylu se nabízí otázka, zda se držet jednoduchých tvarů nebo sáhnout po stylově výraznějším modelu. Obecně se můžete držet doporučení, že do industriálních, minimalistických a skandinávsky zařízených interiérů je lepší sáhnout po modelech jednoduchých tvarů a jednoho výrobního materiálu. Industriální i minimalistický styl lační po kovu. Skandinávskému stylu bude nejlépe odpovídat masiv či překližka v přírodním dekoru.

Skandinávský styl vkusně doplní ventilátor v dřevěném dekoru. 

Při kombinování s interiérem se držte jednoduchého pravidla: moderní k modernímu, jednoduché k jednoduchému, zdobené k honosnému a podobně. Moderní interiéry si zaslouží moderní materiály, jakými jsou plasty a pryskyřice. Velice originálně vypadají lesklé lopatky, které odráží světlo v místnosti. Koloniální a historií inspirované místnosti skvěle doplní okázalé ventilátory s výraznými lopatkami.

Řešení pro místnosti s vysokými stropy

Pokud bydlíte v loftovém bytě či v historických objektech s vysokými stropy, rozhodně vám skvělou službu udělají prodlužovací tyče. Slouží pro zavěšení stropního ventilátoru a liší se od sebe délkou, materiálem a barvou. Díky tomu tyč jednoduše sladíte s vybraným ventilátorem.

Zavěšením ventilátoru na tyč dodáte celé instalaci dynamiku a proměníte ji v podstatě v umělecké dílo. Tyč do místnosti vnese přímé linie, které divákovi při pohledu zdola odemknou zcela novou perspektivu. Z hlediska praktičnosti se tyč osvědčí také v případě, že chcete přístroj ovládat pouze pomocí řetízku.

Způsob ovládání

Design není vše. Na používání má vliv i způsob ovládání. Tradičně se větráky na strop ovládají řetízkem. Moderní stropní ventilátory však disponují i dálkovým ovládáním nebo ovládáním přes aplikaci v telefonu. Snadno tak nastavíte rychlost, provoz pouze ventilátoru, světla či obojího a bez problému bude i zapínání a vypínání. Pohodlné je rovněž ovládání v podobě vypínače na zeď, který může disponovat několika ovládacími prvky.

Zajímavé zdroje