Přemýšlíte nad koupí stropního ventilátoru, ale chcete, aby ladil s designem vaší místnosti? Stropní ventilátory jsou k dostání v celé řadě provedení. Z hlediska materiálu jsou dostupné větráky z plastu, masivu, překližky, kovu nebo pryskyřice. Výjimkou není ani kombinace materiálů a zpracování podle nejnovějších interiérových trendů. Z čeho můžete vybírat?

Designové stropní ventilátory mohou být dominantou pokoje.

Proč by stropní ventilátor neměl chybět ani u vás doma?

Ventilátor je neocenitelným pomocníkem zejména v létě, kdy dokáže rovnoměrně snížit teplotu v místnosti bez obav ze zdravotních potíží spojených s prouděním studeného vzduchu. Jeho pořízení je navíc finančně mnohonásobně nižší než u mobilní či klasické klimatizace. Ventilátor na strop navíc místnost nepodchlazuje, takže nedochází k teplotním šokům při přechodech mezi vysokými venkovními a nižšími vnitřními teplotami.

Úspora energie a finanční aspekty

Jestliže se rozhodnete pořídit stropní ventilátor se zpětným chodem, plně jej využijete i v zimě. Reverzní stropní ventilátory totiž disponují nejen letním, ale také zimním chodem. Na letní režim se lopatky otáčejí proti směru hodinových ručiček, takže se vzduch fouká směrem dolů a příjemně vás ochlazuje. U zimního režimu se lopatky otáčejí ve směru hodinových ručiček. Chladný vzduch od podlahy se tedy dostává nahoru, kde se promíchá s teplým vzduchem. Ohřátý vzduch cirkuluje a rovnoměrně se rozprostírá po celé místnosti. Díky tomuto systému můžete na energii za vytápění uspořit až 30 %. A to se vyplatí, ne?

Ventilátor je skvělou investicí, ale co když plánujete vybavit celý nový dům či byt a hledáte finanční podporu? Speciální půjčka na bydlení (například od Monety), může být přesně to, co potřebujete v této vzrušující, ale finančně náročné etapě.

Originální řešení centrálního osvětlení

Stropní ventilátory se nejčastěji umisťují doprostřed stropu, aby mohly podat co nejlepší výkon. Co když ale uprostřed stropu máte centrální osvětlení? Řešení je jednoduché, stylové a praktické. Stropní ventilátor s osvětlením!

Celou řadu modelů můžete pořídit s integrovaným světlem, jež může mít podobu bodovek nebo lustru. Stropní ventilátory se světlem se instalují doprostřed stropu, takže se nemusíte trápit s dvojí instalací. Světla zpravidla disponují LED technologií, která šetří nejen energii a peníze, ale také životní prostředí.

Větrák může zároveň plnit funkci centrálního osvětlení.

Před pořízením kombinovaného větráku si zjistěte, zda jej dokáže váš elektrický obvod napájet. Například modely s pětibodovými světly patří mezi náročnější (300 W). Ve většině případů je elektroinstalace bez problémů. Jestliže však nemáte dostatečně silný jistič, bude jej potřeba vyměnit. U kombinovaných modelů je možné individuálně ovládat větrák i osvětlení.

Barva podle nálady

Rádi proměňujete svůj interiér podle posledních trendů nebo v návaznosti na roční období? V tom případě si zamilujete oboustranné lopatky, kdy každá strana lopatek má jinou barvu. Jedna strana může být například tmavá a druhá světla. Zespodu tak uvidíte pouze jednu barvu. Podle potřeby a nálady ji však můžete jednoduše změnit, a to tak, že otočíte lopatky. Místnosti tak dodáte zcela jiný a neokoukaný vzhled.

Nenápadný doplněk nebo dominanta interiéru?

Díky široké nabídce materiálového, tvarového i stylového zpracování si můžete vybrat přesně takový větrák, který bude korespondovat s celkovým zařízením i náladou pokoje.

Jestliže nechcete, aby na sebe stropní ventilátor strhával pozornost a byl spíše nenápadným doplňkem, sáhněte po barvě, která bude odpovídat barvě stropu. Například bílý ventilátor zcela splyne s bílým stropem. V případě, kdy z něj chcete udělat dominantu místnosti, zvolte barvu, která bude s barvou stropu v kontrastu, nebo výrazné zpracování, které na sebe strhne pozornost.

Okázalé zpracování do honosně zařízených interiérů.

Z hlediska tvaru a stylu se nabízí otázka, zda se držet jednoduchých tvarů nebo sáhnout po stylově výraznějším modelu. Obecně se můžete držet doporučení, že do industriálních, minimalistických a skandinávsky zařízených interiérů je lepší sáhnout po modelech jednoduchých tvarů a jednoho výrobního materiálu. Industriální i minimalistický styl lační po kovu. Skandinávskému stylu bude nejlépe odpovídat masiv či překližka v přírodním dekoru.

Skandinávský styl vkusně doplní ventilátor v dřevěném dekoru. 

Při kombinování s interiérem se držte jednoduchého pravidla: moderní k modernímu, jednoduché k jednoduchému, zdobené k honosnému a podobně. Moderní interiéry si zaslouží moderní materiály, jakými jsou plasty a pryskyřice. Velice originálně vypadají lesklé lopatky, které odráží světlo v místnosti. Koloniální a historií inspirované místnosti skvěle doplní okázalé ventilátory s výraznými lopatkami.

Řešení pro místnosti s vysokými stropy

Pokud bydlíte v loftovém bytě či v historických objektech s vysokými stropy, rozhodně vám skvělou službu udělají prodlužovací tyče. Slouží pro zavěšení stropního ventilátoru a liší se od sebe délkou, materiálem a barvou. Díky tomu tyč jednoduše sladíte s vybraným ventilátorem.

Zavěšením ventilátoru na tyč dodáte celé instalaci dynamiku a proměníte ji v podstatě v umělecké dílo. Tyč do místnosti vnese přímé linie, které divákovi při pohledu zdola odemknou zcela novou perspektivu. Z hlediska praktičnosti se tyč osvědčí také v případě, že chcete přístroj ovládat pouze pomocí řetízku.

Způsob ovládání

Design není vše. Na používání má vliv i způsob ovládání. Tradičně se větráky na strop ovládají řetízkem. Moderní stropní ventilátory však disponují i dálkovým ovládáním nebo ovládáním přes aplikaci v telefonu. Snadno tak nastavíte rychlost, provoz pouze ventilátoru, světla či obojího a bez problému bude i zapínání a vypínání. Pohodlné je rovněž ovládání v podobě vypínače na zeď, který může disponovat několika ovládacími prvky.

Zajímavé zdroje