Podlahové topení je u nás čím dál oblíbenější. A není divu – příjemné sálavé teplo od podlahy zvyšuje útulnost každého domova, i velké místnosti jsou vytápěny rovnoměrně, a navíc vám nikde nepřekáží nevzhledné a zaprášené radiátory.

S podlahovým topením můžete i významně ušetřit za energie. Zjistěte, jak regulovat podlahové topení, abyste dosáhli maximálního komfortu při minimálních nákladech.

V čem se liší regulace podlahového topení a radiátorů?

Asi nejzásadnějším rozdílem mezi regulací podlahového vytápění a radiátorů je fakt, že podlahové topení lze regulovat pouze pomocí termostatu. Alternativně lze využít i ekvitermní regulátor, který upravuje výkon topení na základě venkovních teplot. Tento systém se ale v domácnostech využívá výjimečně a pouze jako doplněk k termostatu.

To ale není jediný rozdíl v regulaci těchto dvou typů topení. Podlahové vytápění je dále specifické ve dvou ohledech.

  1. Ve srovnání s radiátory stačí domácnost vytápět na nižší teploty, protože subjektivní pocit tepla vnímáme hlavně od podlahy.
  2. Podlahové topení má velkou tepelnou setrvačnost, což je nutné zohlednit při nastavení termostatu.

Pro koho je tedy podlahové topení vhodné?

  • Pro lidi, kteří chtějí topit efektivně a levně.
  • Pro lidi, kteří dbají na čistý design svého domova a snadný úklid.
  • Pro alergiky, jelikož podlahové topení udržuje v místnosti optimální vlhkost a nižší prašnost.
  • Pro domácnosti s velkými místnostmi, které radiátory nevytopí dostatečně ani rovnoměrně.
Podlahové topení nenaruší design vašeho domova a i velké místnosti vytopí rovnoměrně

Jak vybrat prostorový termostat pro podlahové topení

Při výběru termostatu musíte nejdříve zohlednit zdroj tepla (tedy např. kotel, tepelné čerpadlo apod.), typ podlahového topení (teplovodní, nebo elektrické) a velikost vytápěné nemovitosti. Termostat totiž musí být kompatibilní s vaší topnou soustavou.

Dále se zaměřte na možnost zónového a časového nastavení podlahového topení, díky čemuž nebudete muset ručně regulovat teplotu – termostat bude automaticky upravovat teplotu v každé místnosti a v každou denní dobu zvlášť podle vašeho obvyklého programu a individuálních preferencí.

Neméně důležitý je i způsob ovládání. Obvykle se prostorové termostaty ovládají pomocí řídicí jednotky, která může být buď manuální (ovládání pomocí kolečka nebo tlačítek), nebo digitální. V případě bezdrátového pokojového termostatu je navíc řídicí jednotka přenosná. Pokud toužíte po maximálním komfortu, zvolte WiFi termostat s možností ovládání na dálku pomocí internetu a mobilní aplikace. Díky tomu si budete moct přitopit ještě před návratem domů. Některé termostaty lze propojit i s aplikací chytré domácnosti nebo je ovládat pomocí hlasu.

Digitální termostat Honeywell Evohome lze ovládat i pomocí mobilní aplikace

Příslušenství a montáž

K termostatu zvolte odpovídající počet teplotních čidel, která budou snímat teplotu a posílat data do řídicí jednotky. Software poté vyhodnotí, zda je potřeba výkon topení zvýšit, nebo naopak snížit. Součástí termostatu mohou být i další čidla, která například detekují přítomnost osob v místnosti.  

Termostat je potřeba propojit s kotlem, podlahovým vytápěním, čidly a dalším příslušenstvím. Zapojení termostatu podlahového topení je tedy poměrně složité a montáž musí provést zkušený topenář, který vám zároveň pomůže s naprogramováním teplotních zón a časového programu vytápění. V žádném případě se do instalace nepouštějte svépomocí, mohli byste systém poškodit.

Jak nastavit pokojový termostat k podlahovému topení

Jak jsme již psali výše, podlahové topení má velkou tepelnou setrvačnost, což znamená, že potřebuje více času k vytopení místnosti i k následnému vychladnutí. To s sebou nese výhody i nevýhody.

Výhodou této vlastnosti je zejména fakt, že můžete snížit výkon topení dřív (několik hodin před spaním nebo odchodem z domácnosti), díky čemuž snížíte spotřebu energií. Nevýhodou je fakt, že podlahové topení nedokáže rychle reagovat na změny v nastavení, a je proto vhodné nastavovat na termostatu menší teplotní skoky (teplotní rozdíly během dne by neměly přesáhnout 2 °C). Podlahové topení během topné sezóny nikdy nevypínejte zcela – znovu vytopit promrzlý dům by s podlahovým topením bylo poměrně dlouhé a energeticky náročné. V případě teplovodního podlahového topení navíc hrozí jeho zamrznutí.

Chytré termostaty pro podlahové vytápění dokáží s tepelnou setrvačností pracovat a ve svých výpočtech ji zohlední. Budou tedy přesně vědět, kdy a jak upravit výkon topení, abyste měli doma vždy přesně takovou teplotu, jakou požadujete. Přestože nastavíte stabilnější teplotu po celý den, nemusíte se obávat vyšších nákladů. Právě naopak – ve srovnání s radiátory dosáhnete optimální tepelné pohody při mnohem nižší teplotě vody v podlahovém topení, takže můžete na energiích významně ušetřit.