Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) patří mezi ty nejotravnější hmyzí návštěvníky našich domovů. A to prosím i těch stylových a uklizených. K tomu, aby se tento drobounký hmyz začal roztahovat ve vaší kuchyni je totiž potřeba opravdu málo. Pojďme se společně podívat na to, jak předejít invazi octomilek do vaší domácnosti, ale také na to, co dělat, když už se k vám nastěhovala celá početná octomilčí rodina.

Prevence proti invazi octomilek

Malé mušky milují vše, co kvasí. Lidově se jim proto říká octové, vinné či ovocné mušky. A vy potřebujete vědět, co milují, abyste odhalili, co je přilákalo právě k vám, a mohli s nimi pořádně zatočit. 

Octomilky milují nejen nahnilé ovoce.

Octomilky prostě zbožňují … 

  • sladké vůně, které je snadno přivábí,
  • ocet (jak nečekané), ale také třeba sojovou omáčku,
  • hnijící ovoce (všetně citrusů) a jídlo,
  • rozlité ovocné šťávy, pivo, víno a další voňavé a lahodné nápoje (také milují, když jim je rovnou nachystáte do sklenice),
  • přetékající koše a kuchyňské odpady plné lahůdek pro celou octomilčí rodinu, 
  • přelité květinače pokojových rostlin, kam vám do mokré hlíny rády nakladou vajíčka a potěší vás tak novou generací nezvaných hostů.

Nejlepší prevencí je čistá kuchyň bez zbytků jídla a nápojů …

  • Snažte se nenechávat v kuchyni ani půlku citronu na lince.
  • Rozlité nápoje ihned utřete a pořádně místo vyčistěte.
  • Kontrolujte mísu s ovocem na stole, zda tam něco nezačíná hnít.
  • Ocet, sojovou omáčku a další dochucovadla skladujte v uzavřených nádobách.
  • Do koše v kuchyni vyhazujte jen odpad, který nepodléhá rychlé skáze. Ideální je mít domácí kompost na zahradě. Pokud ale bydlíte v bytě, chystejte si  rychle se kazící odpad do sáčku ke dveřím a vyhoďte jej hned jakmile půjdete ven.
  • Veškeré potraviny, které by octomilkám mohly zavonět a přimět je k nastěhování do vašeho domova (a nejsou určené do ledničky), pak raději skladujte v uzavřených sáčcích či dózách. 

Jak vyhrát boj s octomilkami

Pokud se vám nepodařilo dodržet všechna preventivní opatření, které jsme popsali výše, a octomilky se u vás usídlily a začaly se množit, bude potřeba zahájit s nimi boj o vaše území.

Nebude to boj lehký, protože octomilky se množí velmi rychle. Musíte je zlikvidovat všechny, jinak se brzy vrátí. Naštěstí je tu ale pár osvědčených metod.

Nastražte past!

Skvělý způsob, jak se zbavit octomilek, je vyrobit na ně pastičku. Bude vám stačit sklenice od okurek či plastová láhev s odřezaným hrdlem. Na dno nádoby pak octomilkám připravte pohoštění (víno, pivo, džus, marmeládu rozmíchanou v troše vody apod.).

Vše pak zatáhněte potravinovou fólií a udělejte do ní pár dírek. Drobný hmyz se jimi snadno dostane dovnitř, ale ven už naštěstí ne. Jakmile budete mít pocit, že se v pasti nachází všichni nezvaní hosté, stáčí nádobu pořádně prostřepat a obsah i s octomilkami vylít do odpadu. 

Trošku důmyslnější past na octomilky. I ta s obyčejnou potravinářskou fólií vám ale udělá velkou službu. Zdroj: Pinterest

Kupte mucholapky/elektrický lapač

Můžete také zvolit naprostou klasiku. V kuchyni pověsit mucholapky. Ty vylučují feromony, které octomilky přilákají, a insekticidy obsažené v mucholapce je zahubí. Velkou nevýhodou tohoto řešení je ale nevzhlednost mucholapek. Ta jistě nepotěší žádného milovníka interiérového designu, který si potrpí na stylový domov. Stejně tak elektrický lapač hmyzu není nijak krásný, ale zase je velmi účinný. Pokud nepomůže nic jiného, i tyto možnosti existují. Jakmile vyhubíte octomilky, můžete tato ošklivá zařízení zase hezky rychle schovat někam do komory. 

Krásné a masožravé!

Estetičtější variantou k mucholapkám a elektrickým lapačům hmyzu mohou být elegantní masožravé rostliny. V hobby marketech a v zahradnictvích vám jistě poradí, jak je vhodně a stylově nakombinovat. Společně s masožravkami jistě octomilkám pořádně zavaříte. A s elegancí!

Kořením proti octomilkám a komárům

Oba tyto druhy otravného hmyzu nesnáší vůni koření. Dobrou zprávou tedy je, že stačí rozložit po bytě nádobky s hřebíčkem. Jeho vůni octomilky nesnáší, takže pokud vám nevadí (nebo vám dokonce voní) určitě jej vyzkoušejte. 

Zapojte do akce proti octomilkám obyčejný hřebíček. Nesnáší ho!

A jak už jsme zmínili výše, octomilky kladou vajíčka do mokré půdy v květináčích. Na to prý pomáhá zapíchnout stroužek česneku do květináčů. 

Vysajte je

Hospodyňky se shodují, že se jedná o nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se octomilek zbavit. Na talířek připravte octomilkám rozkrojené ovoce a tuto hostinu jim nechte do druhého dne. Jakmile bude kolem ovoce pořádné hejno, jednoduše drobný hmyz vysajte vysavačem a nevynechejte ani jednu. 

Vysavač nastavte na maximální výkon a povysávejte je přímo při činu.

Uf! Jsou už konečně pryč? 

Pokud si chcete být jisti, že octomilky jsou nenávratně pryč, využijte hned několik našich tipů najednou, buďte trpěliví a zkuste tomu věnovat čas. Pak se určitě konečně setkáte s úspěchem. Přejeme vám hodně štěstí!