Dobrá myčka nádobí je velice užitečným vynálezem. Je schopna ušetřit svému majiteli spoustu času a také peněz. Na trhu najdete širokou nabídku myček. Jak vybrat vhodnou myčku na nádobí? Čeho byste si měli všímat a na jaké parametry se zaměřit?

Rozměry a kapacita

Nejdříve si musíte položit 2 otázky. Jaký typ myčky vlastně chci a kolik pro ni mám místa?

Myček nádobí existují 3 typy.

  1. Vestavná myčka – zabuduje se do linky, splyne s designem kuchyně a téměř ho nenarušuje. Bývá tišší, protože skříňky kolem ní tlumí její zvuk.
  2. Volně stojící myčka – k jejím výhodám patří výborná flexibilita. Můžete ji umístit kamkoliv, kde je elektrická zásuvka, přívod vody a odpad. Tím pádem vůbec nemusí být v kuchyni, je to na vás.
  3. Stolní myčky – výborná volba, pokud máte jen velmi omezený prostor, nebo sháníte myčku například na chatu. Umisťuje se na linku nebo kamkoliv budete chtít. Vyrábí se i takové stolní myčky, u kterých není potřebný přívod vody, protože se napouští i vypouští ručně.

Vestavné a volně stojící myčky na nádobí lze koupit ve dvou rozměrech šířky 45 cm a 60 cm. Nejužší vestavnou myčku 45 cm určitě oceníte, pokud zařizujete malou kuchyň v paneláku. Bude vám šetřit prostor. Dalším důležitým údajem je kapacita myčky. Myčka nádobí v šířce 45 cm pojme 8-10 sad nádobí. Do široké myčky nádobí 60 cm se vám vejde 12-15 sad nádobí a je vhodná pro čtyř a vícečlennou domácnost.

Stolní myčky mívají šířku 55 cm a zvládne umýt 6 sad nádobí.

Spotřeba vody myčky

Přesnou spotřebu vody a elektrické energie najdete na energetickém štítku na konkrétní myčce. Všeobecně vzato ale myčky nabízí velkou úsporu vody ve srovnání s ručním mytím. Při mytí 12 sad nádobí ručně spotřebujete přibližně 40-44 litrů vody. Nejšetrnější myčky nádobí to zvládnou při spotřebě 11 litrů vody. Ty méně šetrné na to potřebují přibližně 20 litrů.

Programy a funkce

Myčky většinou nabízí 5 základních programů.

  • Standardní program – určený pro každodenní mytí nádobí. Myje při teplotě 50-70 °C.
  • Úsporný program – myje při nižší teplotě a šetří tím vodu a elektrickou energii.
  • Automatické programy – při použití těchto programů myčka sama vyhodnotí zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu a délku mytí.
  • Rychlý program – pro mytí běžně zašpiněného nádobí. Cyklus trvá 30-45 minut. Neumyje zaschlé skvrny.
  • Intenzivní program – se používá k umyti velmi zašpiněného nádobí o vysoké teplotě.

Některé myčky mohou nabízet řadu užitečných funkcí navíc. Zaměřte se také na ně.

  • Poloviční náplň – umožňuje spustit myčku, i když je v ní málo nádobí. Přizpůsobí tomu také spotřebu vody a energie.
  • Odložený start – chcete spustit myčku, když nejste doma, nebo když spíte? Nebo hlídáte čas, kdy máte nejvýhodnější sazbu za elektřinu? Jednoduše si nastavíte čas mytí.
  • Vnitřní osvětlení myčky – lepší manipulace při skládání a vyjímání nádobí.
  • Aktivní sušení – po umytí nádobí se díky ventilátoru zbylá voda odpaří a zkondenzuje na stěnách myčky. Na umytém nádobí se poté nevytváří mapy od zaschlé vody a vy nemusíte nádobí přelešťovat.
  • Automatické dávkování mycího prostředku – myčka sama dávkuje množství mycího prostředku, které pro mycí cyklus potřebuje.
  • Systém Aquastop – je systém, který chrání před únikem vody z myčky tím, že hlídá přívodní hadici. V případě úniku umí myčku vypnout, odčerpat z ní vodu a uzavřít přívodní vodovodní ventil.
  • Samočisticí filtr – je velice užitečná funkce. Po každém mycím cyklu myčka propláchne filtr silným proudem vody a odstraní nečistoty a mastnotu.
  • Automatické otevření dvířek – kromě toho, že vás upozorní na konec mycího cyklu prospívá i kvalitnějšímu sušení nádobí díky cirkulaci vzduchu.
  • Zvukový signál – upozornění, že mycí cyklus je u konce.

Pokud se vám na ovládacím panelu zobrazí chybový kód, nepanikařte hned. V manuálu k výrobku téměř vždy bývá seznam nejčastějších chybových kódů a následný postup, jak je vyřešit. Mnoho poruch myček nádobí jste schopni takto odstranit doma a ušetřit tím peníze na servis.

Vnitřní uspořádání myčky

Tady se zaměřte na snadnou manipulaci a praktičnost. Disponuje myčka košíkem na příbory? Ano? Ve spodní přihrádce? Pak tam zbytečně zabírá místo. Je výhodnější hledat myčku s horní příborovou přihrádkou. Do ní můžete naskládat jak příbory, tak menší kuchyňské pomůcky či malé šálky.

Pokud je v myčce příborová přihrádka a také koš na příbory, měl by určitě být vyjímatelný. Můžete ho z myčky odstranit, když ho nebudete k mytí potřebovat.

Zjistěte si také, zda koše v myčce disponují sklopnými trny. Ty velice oceníte, až budete chtít umýt vysoké sklenice.

Hlučnost

Tento parametr nezanedbávejte. Určitě budete chtít mýt nádobí i večer nebo v noci, a proto je dobré být v obraze.

Tichá myčka nepřesáhne hlučnost 40 dB. Abyste zachovali svůj komfort, přípustná je hlučnost do 50 dB. Myčky s hlučností 60 dB a více už se do malých bytů nehodí.

Pokud chcete dosáhnout toho, aby vaše myčka byla co nejtišší, měli byste se rozhodnout pro vestavnou myčku. Okolní skříňky v lince, mezi kterými bude umístěná, budou její hluk ještě více tlumit.

Bezpečnostní prvky

Pokud máte doma malé děti, jistě oceníte přítomnost dětské pojistky ve vaší myčce. Ta nebývá standardní výbavou, a proto si to musíte hlídat.

Díky dětské pojistce můžete uzamknout ovládací panel myčky a zabránit tak nechtěnému zapnutí nebo přepnutí programu. Děti nebudou moci otevřít ani zásobník s čistícími prostředky. Některé myčky umožňují i zamčení dveří, protože vnitřek myčky může být po dokončení mycího cyklu horký. Zabrání se tak případnému popálení dětí.