Léto je za dveřmi a my budeme místo jarního sluníčka brzy vyhledávat odpočinek ve stínu. Byla by škoda nevyužít v létě vaší terasu jen proto, že tam kvůli horku nevydržíte. Máte už pergolu nebo jiný typ stínění? A věděli jste, že nově můžete zažádat o dotace i na takový typ stavby?

Obliba dotací na bydlení stále roste. Za minulý rok vzrostla podle Hypoindexu dokonce o čtvrtinu. Přece jen bydlení není levná záležitost a finanční pomoc se hodí. Obzvláště pak mladým rodinám.

Dotace na stínící techniku posilují trend

Velmi zajímavá je dotace na stínící techniku. Obliba exteriérového stínění v posledních letech stoupá, a tak došlo k zařazení dotace na stínící techniku do dotací na bydlení. Zahrnutí stínící techniky do dotačního programu tento trend ještě posílilo.

Nová zelená úsporám

Stát může stínící techniku dotovat díky programu Nová zelená úsporám. Od 15. října 2018 je možné získat příspěvek právě i na venkovní stínící techniku a další typy stavebních úprav jako jsou například úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, stavba domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměna starých kamen bez nutnosti zateplení. 

Dotace se týkají rodinných i panelových domů. Zdroj: www.mzp.cz

Jakmile byl program rozšířen, došlo k navýšení počtu žádostí. Během prvních několika měsíců počet žádostí přesáhl 4 000, což je o 27 procent více, než za předešlá období.

„Hlavní změnou je nová možnost využít dotaci i na stínící techniku. Státní úřad pro životní prostředí evidoval 169 takových žádostí. 99 z nich je na stínící techniku s ručním ovládáním, 68 žádostí na stínící techniku s inteligentním motorickým řízením a 2 žádosti jsou kombinací  obou opatření,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Nárůst prodeje pergol a stínící techniky

To, že prodej stínící techniky na dálkové ovládání vzrostl, potvrzuje i statistika prodeje společností Alaris nebo Sunsystem. Největší zájem o rolety je většinou v létě, kdy je slunce nejsilnější. Je prokazatelné, že kvalitní stínění sníží teplotu v místnostech až od 6 stupňů a v zimě izoluje. Velmi oblíbené jsou bioklimatické pergoly, které mají schopnost zajistit přirozenou cirkulaci vzduchu pod pergolou.

Stínění i cirkulaci vzduchu pod pergolou zajistí luxusní bioklimatická pergola PLACEO od českého výrobce Alaris. Zdroj: www.alaris.cz

Chystáte se vybudovat pergolu na své zahradě? Inspirujte se zajímavými pergolami.

Kolik můžete ušetřit?

Pokud si žadatel o dotaci pořídí venkovní zastínění (venkovní rolety, venkovní žaluzie, či slunolamy) může  tak dostat příspěvek až 1 000 Kč na m2 plochy okna. Pokud jde o stavbu nízkonákladového domu, pak lze získat až 150 000 Kč, u novostavby pak od 300 000 Kč do 450 000 Kč, a to už je opravdu zajímavé. Podmínky pro získání dotací naleznete na webu Ministerstva životního prostředí v tomto článku.

Žádejte o dotace pohodlně, přes internet

Další novinkou a velkou výhodou programu Nová zelená úsporám je možnost vyřídit dotace z pohodlí domova, přes internet. To dříve nešlo.

Využijte tuto revoluční nabídku Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR. Nejen, že dostanete dotaci, ale instalace venkovní stínící techniky ve výsledku přinese ještě větší energetické úspory.