Nový nábytek je určitě důvodem k velké radosti, jak to ale udělat, aby stále zůstal tak krásný? Pečlivá starost o vybavení vaší stylové domácnosti se vám určitě vyplatí. Každý materiál potřebuje jinou péči a my se nyní společně podíváme na ty nejčastější materiály a na to, jak o ně pečovat, aby vám váš nový nábytek dělal radost dlouhá léta.

Dřevo

Materiál, který je spojován s útulností a hřejivostí,  je náročný na prostředí i péči.

Masivní dřevo

Pokud jste si vybrali masivní dřevo, je to určitě dobrý krok. Masivní dřevo je kvalitní přírodní dřevo, které krásně voní a je trvanlivé. Masiv bývá často symbolem kvalitního nábytku, má však specifické nároky na péči i prostředí.

Nábytek z masivního dřeva by neměl stát v příliš vlhkém prostředí. Hlídejte si, aby vlhkost vzduchu v místnostech byla v rozmezí 40 – 60 % a teplota vzduchu by měla být přibližně 20°C. Určitě také používejte prostírání, nepokládejte mokré předměty na povrch nábytku z masivu.

Nábytek otírejte měkkým a suchým hadříkem, můžete použít i menší množství přípravku, který je speciálně určený na dřevo.

Přečtěte si více o nábytku z masivu a správné péči.

Dřevo vyžaduje mnoho péče a nesnáší vlhkost.
Dřevo vyžaduje mnoho péče a nesnáší vlhkost.

Dřevotříska

Levnější „náhražka dřeva“ není tak náročná na péči, ale také nesnáší vlhkost.

Pokud jste zvolili levnější nábytek z dřevotřísky, pak vás bude zajímat především péče o lamino. Dřevotřísková deska je totiž potažená laminovacím papírem.

Desky z lamina mají mnohem odolnější povrch, který nevyžaduje takovou péči jako masivní dřevo. Stačí běžná údržba, kdy měkkým suchým hadříkem přetřete povrch nábytku. Pokud jde o větší nečistoty, můžete použít i navlhčený měkký hadřík. Mějte však na paměti, že je potřeba používat teplou vodu a přípravky, které jsou určeny na lamino. Abyste předešli poškrábání, nikdy nepoužívejte abrazivní čístící prostředky, třeba čistící písek. Pro lamino také nejsou vhodné čističe na bázi rozpouštědel.

Pozor si dávejte na příliš vlhké prostředí v domácnosti a vyhněte se zbytečnému namáčení nábytku. Voda by mohla při delším působení nábytek nenávratně poškodit. Vždy proto nábytek pečlivě vysušte a dejte pozor, aby voda nezatekla do spojů.

Dřevotřísku pokrytou laminovacím papírem chraňte před vlhkostí.
Dřevotřísku pokrytou laminovacím papírem chraňte před vlhkostí.

Čalounění

Nový sedací nábytek s krásným čalouněním láká k posazení a užívání si relaxace. Kvalitní péče o čalouněný nábytek zajistí, aby se vám stále krásně relaxovalo a čalounění bylo pořád jako nové.

Pravá kůže

Exkluzivní materiál si zaslouží exkluzivní péči.

Jedná se o nábytek potažený usní, kdy se nejčastěji používá hovězí kůže barvená anilinovými barvami. Takto upravená přírodní kůže by neměla ztratit svou krásu a nadčasovost ani po několika letech. Předpokladem je však opět správná péče.

Zakladní péčí o kožený nábytek je pravidelné otírání měkkým hadříkem, který byl namočen pouze do vlažné vody. Zbavíte se tak prachu a kůže nebude tolik vysychat. Pokud ale máte kožený nábytek s obroušeným povrchem, tak vodu nikdy nepoužívejte. Takový povrch jen jemně vykartáčujte kartáčem s jemnými kovovými jehličkami mezi štětinami a následně vyluxujte.

Pokud se kožené čalounění zašpiní, pak skvrnu opatrně vyčistěte krouživým pohybem a vyhněte se přílišnému tření. Používejte vždy přípravky určené na kůži a určitě se vyhněte všem agresivním chemikáliím. Speciální přípravky určené na kůži koženému nábytku naopak prospějí. Kromě toho, že kůži vyčistí, tak ji i zvlhčí a ošetří.

Pokud se kůže poškrábe, můžete ji v místech, kde se škrábance vyskytují, natřít mastným krémem. Pokud jsou škrábance větší, vyhledejte odbornou péči, protože ta se, vzhledem k nákladnosti pořízení koženého nábytku, určitě vyplatí.

Kožený nábytek je citlivý na slunce a na velké teplo. Nábytek s koženým čalouněním proto nevystavujte přílišnému slunečnímu zářená a udržujte vzdálenost minimálně 30 cm mezi nábytkem a radiátorem.

Kožený nábytek je citlivý i na lidský pot. Při styku s ním části koženého čalounění tmavnou. Pozor si dávejte i na sezení v mokrém oblečení na kožené sedačce, pokud budete mít na sobě oblečení, které pouští barvu, mohou na sedačce vzniknout nevzhledné skvrny, které jdou vyčistit velmi těžko nebo vůbec.

Při správné péči zůstane luxusní čalounění z pravé kůže stále krásné.
Při správné péči zůstane luxusní čalounění z pravé kůže stále krásné.

EKO kůže

Levnější alternativa pravé kůže se ošetřuje velice podobně jako pravá kůže.

Nábytek z umělé kůže se ošetřuje velice podobně jako nábytek z pravé kůže. Jediným větším rozdílem je, že v případě většího znečištění můžete použít líh nebo technický benzín (třeba na stopy po propisovací tužce). Buďte však velmi opatrní. Zvolený čistící prostředek je potřeba nejdříve vyzkoušet na skrytém místě, abyste viděli, zda se umělá kůže neodbarví nebo nedojde k jinému poškození.

Potahové látky

Péče o potahovou látku je zásadní pro její dlouhou životnost.

Látkové potahy čalounění čistěte šamponovacími prostředky, které jsou určeny na konkrétní typ vašeho textilního potahu čalounění. Před čištěním ještě potahy vysajte, abyste odstranili prach. Při čištění je nejlepší používat měkkou houbu nebo šamponovací hubici, protože nikdy nesmí dojít k tomu, aby se látka promáčela.

Pokud sedačku polejete, pak opatrně tekutinu odsávejte přikládáním hadříků nebo utěrek. Skvrnu potom jemně vyčistěte šamponovacím čištícím prostředkem na textilní potahy čalounění. Vyhněte se tření látky, které vede k výraznému opotřebení textilních potahů.

Opět škodí přímé sluneční světlo i vysoké teploty a to textilním vláknům i barvám. Proto neumísťujte sedačku blízko radiátoru (nejméně nad 30 cm od něj) nebo na přímé sluneční světlo.

Luxusní sedačka
I textilní potah zůstane stále krásný při správné péči. Vyhněte se především tření při čištění.

Naše další TIPY na čtení:

  • Jak vybrat sedačku a jaký zvolit materiál?
  • Návod, jak správně, rychle a efektivně uklízet váš stylový domov otevřete ZDE.
  • Chcete udělat ze starého masivního nábytku nový?
  • Zkuste patinu. Článek o patinování nábytku naleznete ZDE.
  • Chcete si levně vyzdobit váš domov?
  • Na krásný nábytek, o který se dobře staráte, patří i stylové doplňky. Tipy a návody, jak a kde sehnat hezké doplňky za nízké ceny se dozvíte ZDE.